Akut Dönem Çalışmaları

SOSYAL HİZMETLER

Çok Amaçlı Nakit Destek: ESENKART

Depremin oluşturduğu olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ve afetzedelerin temel ihtiyaçlarının en insani şekilde karşılanabilmesi amacıyla kurumumuz AFAD ile iş birliği içerisinde ESEN Kart ödeme sistemini hayata geçirdi. Alanda gerçekleştirilen çalışmaların bir sürü olarak elde edilen yararlanıcı veri tabanı aylık olarak kriter bazlı taramaktadır. ESEN Kart projesi kapsamında 58.536 haneye toplamda 724.428.000 TL yardımda bulunulmuştur.

Kızılay depremin travmatik etkilerini azaltmak için sosyal hizmet ekipleri ile sahada.

Sosyal hizmet ekiplerimiz ihtiyaç tespiti, sosyal hizmet, ilk yardım ve sosyal marketler üzerinden çeşitli hizmetler sundu. 59 sosyal hizmet uzmanı ile hizmet veren Kızılay bölgede şartların iyileşmeye başlaması sebebiyle bölgedeki sosyal hizmet uzmanlarını farklı operasyonlara aktardı.

Kızılay deprem bölgesinde sosyal marketler açtı.

Oldukça geniş bir alanda büyük hasarlar bırakan depremler, depremzedelerin gıda ve hijyen malzemesi gibi günlük ihtiyaçlarına erişimini zorlaştırıyor. Bu durum karşısında harekete geçerek sosyal market seferberliği başlatan Kızılay, başlangıçta afet bölgesinde 15 sosyal market açtı. Depremzedeler bu marketler aracılığıyla ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşıladı. Marketler, afetzedelerin kolay ulaşabilmesi için çadırkent ve merkezi noktalara yakın bölgelerinde hizmet verdi. Bugün, nakdi destek odaklı çalışmalar sürdürülüyor.

Sosyal marketler kamu kurum, kuruluşları ve afetzede ihtiyaçları ile koordineli olarak hizmet sundu.

Kamu Kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde ve koordineli bir şekilde dağıtım yapan sosyal marketlerin içerisinde erkek, kadın ve çocuk giyim, gıda kolisi ve/veya gıda malzemeleri (bulgur, pirinç, kek, süt, yağ, vb), hijyen kolisi ve/veya hijyen malzemeleri (çocuk bezi, şampuan, tuvalet kâğıdı, peçete) bulunuyor. Bölgede 5.2 milyonun üzerinde giyim malzemesi dağıtımı gerçekleştirildi.

Afet bölgesinden tahliye edilen afetzedelerin ihtiyaçları karşılandı.

Kızılay, depremden etkilenen ve farklı illere tahliye edilen afetzedeler için de seferber oldu. Afet bölgesi dışında ilerden afetzedelere yardım eli uzatmak için; Giyim, battaniye, mutfak malzemesi, yatak, kuru gıda, hijyen malzemesi, temizlik malzemesi, gıda kolisi, sağlık malzemesinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 4 milyonun üzerinde yardım malzemesi dağıttı.

En ücra köylere yardım ulaştırıyoruz.

Binlerce personel ve gönüllüsü ile afet bölgesinde 1000’e yakın noktada hizmet veren Kızılay, kendisine bildirilen ve yıkıntı nedeniyle ihtiyaç sahibi olduğu belirtilen bütün bölgelere yardım malzemesi ulaştırdı. Kızılay, ihtiyaç sahibi vatandaşlara aile mutfak seti, battaniye, gıda kolisi, hijyen seti, ısıtıcı, yatak, kömür, odun, soba, dayanıklı gıda maddeleri ve kıyafet yardımlarını teslim etti. Toplamda 2630 köye yardım ulaştırıldı. Akut dönemin ardından bugün, kışın zorlu şartlarında ihtiyaç sahiplerine kış yardımlarını ulaştırılmaya devam ediyoruz.