Haber Arşivi

5 / 0
08/12/2013

Filipinliler Türkiye’nin Yardımseverliği ile Tanıştı

Filipinlerin Tacloban kentinde can ve mal kaybına yol açan tayfunun hemen sonrasında ülkeye yardım elini uzatan Türk Kızılayı, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etti. Yüzbinlerce Filipinli, Türk Kızılayı sayesinde halkımızın yardımseverliğiyle tanıştı.
 
Tayfun sonrasında yerleşim birimlerinin tamamı yaşanılamaz hale gelen Filipinler’in Tacloban kentine ilk ulaşan uluslararası yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılayı, yerelden temin ettiği gıda malzemelerini, yardım çalışmalarının yapılamadığı, hiçbir kuruluşun yardım elini henüz uzatmadığı Mayorga’da dağıttı. Evlerin tamamının hasar gördüğü, önemli bir bölümünün ise kullanılamaz hale geldiği bölgede 70 bin insana gıda malzemesi ulaştıran Türk Kızılayı, ülkemizin yardımseverliğini de Filipinlere taşıdı. Daha önce Türkiye’nin adını hiç duymadıklarını belirten afetzedeler, yardımlarından dolayı Türk halkına ve Türk Kızlayı’na teşekkür etti.
 
Bölgeye Yardım Ulaştıran İlk Yardım Kuruluşu
 
Çok büyük bir alanda etkili olan ve adeta taş üstünde taş bırakmayan Haiyan tayfunu, binlerce insanın ölümüne, onbinlercesinin yaralanmasına sebep oldu. Tayfun sonrası en çok gıdaya ve temiz suya ihtiyaç duyan Filipinlilerin imdadına Türk Kızılayı yetişti.
 
Dünyanın gözü, ölü sayısının en fazla olduğu Tacloban şehir merkezine çevrilirken, uluslararası yardım kuruluşlarının yardımları da şehir merkezi ve yakın çevresiyle sınırlı kaldı. Tayfunun vurduğu ikinci bölge olan Mayorga’nın yardımına ise Türk Kızılayı yetişti ve açlıkla yüzyüze gelen 70 bin insana gıda malzemesi dağıtıldı. AFAD uzmanlarının da eşlik ettiği dağıtım çalışmalarına Filipinler Kızılhaçı yetkilileri ve gönüllüleri de eşlik etti.
 
Bölgenin tayfundan en çok etkilenen ikinci nokta olmasına rağmen uluslararası yardım kuruluşlarının Tacloban şehir merkezine yoğunlaştığını belirten Kızılhaç Bölge Koordinatörü Jennifer Chico, Mayorga’da açlıkla mücadele eden insanların imdadına, kapsamlı bir dağıtım organizasyonuyla ilk yetişen ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Bölge insanının şimdiye kadar Türkiye’nin adını bile duymadıklarını belirten Chico, Türk halkının yardımlarını bölgeye ulaştırdığı için Türk Kızılayı’na teşekkür etti.
 
İlk Sıcak Yemek
 
Bölge halkının yemek alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak hazırladığı gıda paketlerini Mayorga’nın beş ayrı bölgesinde dağıtan Türk Kızılayı, binlerce insanın tayfun sonrasında ilk defa sıcak yemesini sağladı.
 
Bunlardan biri olan Limpon Takukvan evinin tayfunla birlikte tamamen yıkıldığını eşi ve çoklarıyla birlikte kardeşinin hasar gören evine sığındıklarını, yiyeceklerinin de tayfunla birlikte kaybolduğunu söyledi. Günlerdir komşularından aldıkları çok az miktardaki gıdaları yediklerini söyleyen Takukvan, hiç ismini duymadığı bir halkın kendilerine gönderdiği gıda malzemelerinden ilk defa yemek pişireceğini ifade etti.
 
Yardım malzemelerinin kara yolu ile Tacloban’a ulaştırıldığı güzergah üzerinde bulunmasına rağmen yardım alamamış Mayorga’da, Türk Kızılayı’nın yardımlarıyla yüzü gülenlerden biri olan Maria Andrehandes, tayfunun yaralarını tek başlarına sarmanın imkanı olmadığını, özellikle açlıkla mücadele edemediklerini söyledi. “Yardım kamyonları önümüzden gelip gitti. İçinde gıda malzemesi olduğunu biliyorduk. Günlerce bize de yardım gelir diye bekledik. Hiç tanımadığımız bir ülkeden bu yardım geldi. Türkiye ile Filipinler arasındaki mesafeyi duyunca inanamadım. Dünyanın çok uzak bir yerinde bizleri düşünen birilerinin olması ne güzel. Ailem ve tüm Filipinliler adına Türkiye’ye teşekkür ediyorum. İnsanlarımız Türk Kızılayı’nı ve Türkiye’yi bundan sonra unutmayacaklar” diyen Andrehandes, diğer yardım kuruluşlarının da Mayorga’ya yardımcı olmasını istedi.
 
 • Resim : 1
 • Resim : 2
 • Resim : 3
 • Resim : 4
 • Resim : 5
 • Resim : 6
 • Resim : 7
 • Resim : 8
 • Resim : 9
 • Resim : 10
 • Resim : 11
 • Resim : 12
 • Resim : 13
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ