Haber Arşivi

5 / 0
08/12/2013

69 Bin 527 İhtiyaç Sahibi Aileye Zekât Yardımı

Türk Kızılayı’nın önemli projelerinden biri olan “Kızılay Zekât Modeli” binlerce hayırseverin desteğiyle büyümeye devam ediyor. Veren el ile alan el arasındaki köprüyü başarıyla kuran, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşan Türk Kızılayı, bu güne kadar 69 bin 527 aileye zekât yardımında bulundu. Ailelere toplam 13 milyon 710 bin TL ödeme yapıldı.
 
Kurulduğu ilk günden bu yana insan ıstırabını dindirmek için çalışan, bu konuda projeler geliştiren Türk Kızılayı’nın 2008 yılından bu yana uyguladığı “Zekât Modeli” sayesinde onbinlerce ihtiyaç sahibine ulaşıldı. Zekâtlarını gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlar, Türk Kızılayı’nı tercih ederek toplumsal barışa katkı sağladı.
 
“Veren el ile alan el” arasında köprü olan Türk Kızılayı, hesaplarına gönderilen zekât yardımlarını yine banka aracılığıyla Türkiye’nin dört bir tarafındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Türk Kızılayı Şube Başkanlarının bulunduğu il ve ilçedeki Müftü, Milli Eğitim Müdürü ve Muhtarla oluşturduğu komisyonca belirlenen ihtiyaç sahibi her aileye 250 TL zekât yardımı yapıldı. Aileler zekât yardımlarını Ziraat Bankası’nın şubelerinden aldı.
 
Zekâtlar Türkiye’nin Her Tarafına Ulaştı
 
Vatandaşların zekâtlarını, hiçbir kuruşuna el değmeden ihtiyaç sahibine ulaştırma yaklaşımıyla hayata geçirilen Kızılay Zekât Modeli, yıllar içinde gelişme gösterdi. Özellikle Ramazan döneminde artış gösteren, genelde ise yıl boyu Kızılay’a teslim edilen zekâtlar tüm il ve ilçelerde tespit edilen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
Kampanyanın başladığı ilk yıl 495 bin TL karşılığı 4 bin 251 kişiye zekât yardımı yapılırken, 2009 yılında 3 bin 979, 2010 yılında 7 bin 777, 2011 yılında 7 bin 11 kişiye zekât verildi. 2012 yılına gelindiği ise Türk halkının zekât modeline desteği büyük bir artış gösterdi ve aynı yıl 30 bin 415 kişiye toplam 6 milyon 555 bin 450 TL zekât yardımı yapıldı. 2013 yılı Ramazan döneminde ise 3 milyon 750 bin 750 TL karşılığı 15 bin ihtiyaç sahibine zekât ulaştırıldı. Toplam 13 milyon 710 bin TL’yi gerçek ihtiyaç sahibi aileye ulaştıran Türk Kızılayı, 69 bin 527 ailenin yüzünü güldürdü.
 
Zekât Vermek Çok Kolay
 
Her yıl daha fazla insana zekât yardımında bulunmak için çalışan Türk Kızılayı, zekât yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza kolaylıklar sunuyor.
 
Tüm bankalardaki Kızılay Bağış hesaplarına ve PTT şubelerinden 2868 numaralı Türk Kızılayı Posta Çeki hesabına “zekât” şartını belirten vatandaşlarımız, Türk Kızılayı internet sayfası üzerinden zekât menüsünü kullanarak da zekât bağışında bulunabilirler. Türk Kızılayı’nın ülke genelindeki Şube Başkanlıkları aracılığıyla zekât şartını belirterek bağış yapabilen vatandaşlarımız ayrıca Türk Kızılayı’nın ücretsiz danışma hattı 168’i arayarak gerekli bilgiyi alabilirler.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ