Haber Arşivi

5 / 5
24/12/2013

Türk Kızılayı’nın Filipinler’deki Yardım Çalışmaları Hız Kesmiyor

Filipinler İnsani Yardım Operasyonu kapsamında bölgede gıda ve sağlık yardımları yapan Türk Kızılayı, evsiz kalan aileler için bu defa Dulag bölgesinde çadırkent kurdu. Çadırkentte incelemelerde bulunan Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, çadırlara yerleştirilen ailelere mutfak seti ve battaniyelerini teslim etti.

Tayfunun merkez üssü Tacloban’a yakın tüm bölgelerde çalışmalarını devam ettiren Türk Kızılayı, tayfunda evini kaybeden binlerce aileye yardım elini uzatmayı sürdürüyor. Türk Kızılayı’nın Dulag bölgesinde kurduğu çadırkenteki yardım çalışmalarına Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş da katıldı..

Kızılaycılara Yakın İlgi

Haiyan tayfununu haber aldıktan hemen sonra Filipinler’e yardım ulaştırma kararı alındığını, afetten üç gün sonra 65 tondan oluşan çadır, battaniye ve mutfak setinin bölgeye ulaştırıldığını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, yerelden temin edilen 100 tonluk gıda malzemesinin dağıtımının da afetin ilk günlerinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Bölgede çok sayıda evin enkaz haline geldiğini, binlerce insanın yıkık yapıların altında yaşam mücadelesi verdiğini kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, Türk Kızılayı olarak operasyonun devamında evsiz kalan aileler için çadırkentler kurulacağını sözlerine ekledi.

Filipinler Kızılaç yetkilileriyle de bir araya gelen Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Kızılhaç yetkililerine bölgedeki çalışmalara gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür etti.

Afet Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Dağıtım çalışmasından sonra afet bölgelerinde incelemelerde bulunan Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Tacloban ve Ormoc şehirlerindeki mahalleleri de ziyaret etti. Tacloban bölgesindeki Müslüman mahallesinin ve ibadet yerinin tayfun tarafından yerle bir olduğunu gören, mahalle sakinlerinin tamamının göç ettiği bilgisini alan Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş, büyük bir felakete yol açan tayfunun yaralarını sarmak için geniş kapsamlı ve uzun süreli bir yardım programına ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Filipinler ziyareti kapsamında, bölgede faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının yetkilileriyle de bir araya geldi. İHH Yetkilisi Erhan Çelik ve Kimse Yok Mu Derneği Yetkilisi İsmail Küçükay ile yardım merkezlerinde bir toplantı yapan Kolabaş, dil, din, ırk, millet ve cinsiyet ayrımı gözetmeden yardım çalışmalarını yürüten, zor şartlarda ihtiyaç sahiplerine ulaşan tüm yardım kuruluşlarının ciddi bir görev üstlendiği belirtti.

 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ