Haber Arşivi

5 / 5
31/12/2013

Türk Kızılayı Arakanlı İhtiyaç Sahiplerini Yalnız Bırakmıyor

Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşam mücadelesi veren Müslüman ve Budistlere yardım elini uzatan Türk Kızılayı, yüzbinlerce ihtiyaç sahibinin kaderini değiştirmek için önemli bir adım daha attı. Myanmar hükümet temsilcileriyle yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alan Türk Kızılayı, kamplarda yaşayan insanlara daha fazla yardım ulaştırmak için hazırlıklara başladı.

Haziran 2012 tarihinde başlayan olaylar sonrasında yerlerinden edilen Arakanlılara ilk günden itibaren yardım elini uzatan Türk Kızılayı, yardım çalışmalarının kapsamını genişletmek için uzun süredir girişimlerini sürdürüyordu. Yeterli gıda maddesi ve temiz su bulamayan, sağlık hizmeti alamayan, çalışma izinleri olamayan, tüm sosyal hakları ellerinden alınan yerinden edilmiş yüzbinlerce insanın kaderini değiştirmek için yapılan görüşmeler sonuç verdi.

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş’ın öncülüğünde yapılan üst düzey temaslar sonrasında Türk Kızılayı’nın faaliyet alanını genişletme kararı çıktı. Bundan sonraki aşamada, bölgedeki ihtiyaç sahibi insanlar için neler yapılacağı ele alınacak, durumlarını iyileştirecek projeler hayata geçirilecek.

Arakan’da Yeni Bir Sayfa Açılıyor

Arakanlı Müslümanlara ve Budistlere daha önce gıda yardımında bulunan Türk Kızılayı, saldırıların devam etmesi nedeniyle zor günler geçiren yerinden edilmiş insanlara daha fazla yardım ulaştırabilmek için önemli temaslarda bulundu. Türk Kızılayı adına Myanmar Kızılhaçı Onursal Başkanı Dr. Hla Pe, Arakan Eyaleti Sosyal İşler Bakanı U Kyaw Khin ve Arakan Eyaleti Sağlık Bakanlığı Direktörü Dr. Aye Nyein ile toplantılar gerçekleştiren Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, yeni yardım çalışmaları üzerinde anlaşma sağladı.

Katıldığı toplantılarda Türk Kızılayı’nın tarihi bir rolü üstlendiğini, Müslüman ve Budist guruplar arasındaki çatışmalara son vermenin yanı sıra Türkiye ile Myanmar halkı arasında dostluk köprüsü kurmaya çalıştığını vurgulayan Kamil Kolabaş, bunu sağlamak için Myanmarlı yetkililerden destek istedi. Yerinden edilmiş insanların yaşadığı Arakan Eyaletinde insani yardım çalışması yürütmenin zorluğuna işaret eden Myanmarlı üst düzey yöneticiler, Türk Kızılayı’nın desteğini almaktan memnuniyet duyacaklarını, birlikte proje hazırlayıp uygulayabileceklerini ifade etti.

“Hem Müslümanlara hem Budistlere Yardım Edeceğiz”

Myanmarlı üst düzey yöneticilerle yapılan görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini belirten Kamil Kolabaş, bundan sonraki aşamada yerinden edilmiş insanlar için neler yapılması gerektiğini masaya yatıracaklarını, kapsamlı projeler hazırlayacaklarını söyledi. “Türk halkı olarak Arakanlı Müslümanların içinde bulunduğu duruma dün seyirci kalmadık, bundan sonra da seyirci kalmayacağız. Sadece Müslüman guruplara değil, Budistlere de yardım elimizi uzatacağız. Onlar da benzer şartlarda yaşam mücadelesi veriyor” diyen Kolabaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Türk Kızılayı olarak dil, din, ırk, millet ve cinsiyet ayrımı gözetmeden insani yardım çalışmaları yürütüyoruz. Olayların başladığı ilk günden itibaren Myanmardayız. İlk etapta binlerce Müslümana ve Budiste gıda malzemesi dağıttık. Şimdi yeni projeler ortaya koyma zamanı… Yüzbinlerce insan çok zor şartlarda yaşıyor. Uluslararası kuruluşlar, 68 kampta yaşam mücadelesi veren insanlara yardım götürmeye çalışıyor. Coğrafyanın zorluğu, ulaşım imkanlarının kısıtlı olması yardımların aksamasına ve gecikmesine neden oluyor. Türk Kızılayı olarak bu tabloyu değiştirmek için çalışacağız. Kalıcı projeleri hayata geçirip, insanların kendi kendilerine yeter duruma gelmesine aracılık edeceğiz. Üst düzey görüşmelerimizde bunu dile getirdik. Mutabakata vardık. Bundan sonraki süreci daha da hızlandırıp, kamplarda yaşayan yüzbinlerce Arakanlı Müslümanın ve Budistin makus talihini tersine çevirmeye gayret göstereceğiz. İnanıyorum ki, Türk halkı öncesinde olduğu gibi, bundan sonra da Arakanda yaşananlara kayıtsız kalmayacak, projelerimize destek verecektir.”

Kamil Kolabaş, Myanmar temasları sırasında Türkiye Cumhuriyeti Myanmar Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş ile de bir görüşme yaptı, kamplardaki yaşam şartları hakkında bilgi aldı.

  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ