Haber Arşivi

5 / 0
31/12/2013

Kızılay Kampında Çocukların Yüzü Gülüyor

İstanbul Şube Başkanlığı’nın “Bir Oyuncak Bir Tebessüm” Projesi bu kez İstanbul’daki Suriyeli çocukların yüzünü güldürdü. Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Suriyeli ailelerin geçici olarak barındığı Dr. Kemal Demir Gençlik Kampı’nda yaşları 0-14 arasındaki 57 çocuğa oyuncak hediye etti.

İstanbul Valiliği ve Türk Kızılayı, ülkelerindeki savaştan kaçarak İstanbul’a gelen ve sokaklarda yaşayan Suriyeliler için harekete geçti. Kızılay’ın Pendik’teki Dr. Kemal Demir Gençlik Kampı, bu kez kapılarını soğuk havada parklarda ve sokaklarda yaşayan onlarca Suriyeli aileye açtı. 200 kişi kapasiteli Dr. Kemal Demir Gençlik Kampı’nda 0-14 yaş arası 57’si çocuk 117 Suriyeli kalıyor. Ailelerin ihtiyacına göre ranza ve yatak konulan odalarda ayrıca banyo da bulunuyor. Suriyeli misafirler için yemekhanede 3 öğün sıcak yemek veriliyor. Kızılay ekipleri, kampa yerleşen ailelerin tek tek ihtiyaç tespitlerini yaptı. Ardından kampta kalan bebek ve çocuklar için mama, süt ve bez temin edildi. Kamp sakini kadın, erkek ve çocuklara kışlık giysi ile ayakkabı dağıtıldı.

Bir Oyuncak Bir Tebessüm

Türk Kızılayı Marmara Bölge Afet Lojistik Müdürlüğü ve Pendik Şubesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışma ile yüzleri gülen Suriyeli aileler halinden memnun. İstanbul Şube Başkanlığı da “Bir Oyuncak Bir Tebessüm” Projesi kapsamında kamp sakini çocuklara oyuncak dağıttı. Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Denetim Kurulu Üyesi Murat Koçak, İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım ve Pendik Şube Başkanı Taşkın Gündağ kız çocuklara bebek, erkek çocuklara araba ve top hediye etti. Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, “Burası İstanbul’da sokakta yaşayan Suriyeli misafirlerimiz için geçici olarak düzenlendi. Soğuk kış günlerinde ailelere sıcak bir ortam hazırladık. Aileleriyle birlikte çocukların da mama, süt,giyim, oyuncak gibi tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi. İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım da “Geçtiğimiz bayramda ‘Bir Oyuncak Bir Tebessüm’ projemiz kapsamında 7 ilde bulunan 21 kamptaki 81 bin Suriyeli çocuğa oyuncak dağıttık. İstanbul’daki Suriyeli çocukları da unutmadık” diye konuştu. Kampın bahçesinde gün boyunca oyuncaklarıyla oynayan çocukların mutluluğu yüzlerine yansıdı.

 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ