Haber Arşivi

5 / 1
08/01/2014

Genel Başkan Akar Maden Suyu İsim Tartışmalarına Açıklık Getirdi

Türk Kızılayının bir ürünü olan Kızılay Maden Suyunun şişesinde ve etiketinde yapılan tasarımsal değişiklik nedeniyle kamuoyunun bir bölümünde oluşan olumsuz tepkilere cevap vermek adına bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısında Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kızılay Maden Suyundaki değişimin nedenleri ve Türk Kızılayının değerleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Türk Kızılayı Genel Merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın yanı sıra Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek katıldı. Kızılay Maden Suyu ile ilgili özellikle sosyal medyada oluşan gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Genel Başkan Akar, eleştirilere cevap verdi.
 
Atatürk’ün Emanetine Sahip Çıkılıyor
 
Kızılay Mineralli Su İşletmelerinin, 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kızılayına hediye edildiğine değinen Genel Başkan Akar, bu tarihten itibaren ürünün Kızılay Maden Suyu olarak tüketicinin beğenisine sunulduğunu söyledi. Atatürk’ün mirasına en iyi şekilde sahip çıkıldığını belirten Genel Başkan Akar, tasarımsal değişikliğin kamuoyu algısı neticesinde gerçekleşen, nostaljik şişeye dönüş olduğunu kaydetti.
 
2004 yılında kendisinin de onayıyla Türk Kızılayı isimin ve logosunun kurum genelinde tercih edildiği ifade eden Genel Başkan Akar, bu logonun Maden Suyu etiketlerinde de kullanılmaya başlandığını belirtti. Tüketicilerin bu ürünü “Kızılay Maden Suyu” ismi ile benimsediğini ve satın alırken bu isimle talep ettiğine dikkat çeken Genel Başkan Akar, profesyonel pazarlama uzmanlarının araştırma ve görüşleri doğrultusunda böyle bir dönüşüm gerçekleştirildiğini söyledi.
 
Kurumsal İsim Türk Kızılayı         
 
Kurumun adının Türk Kızılayı olduğunu ve bu konuda kesinlikle bir değişimin söz konusu olmadığa dikkat çeken Genel Başkan Akar, “Bizim ismimiz Türk Kızılayı. Bu isim ve logo altında ülkemizde ve tüm dünyada başarılı çalışmalar gerçekleştirmekten, insani yardımda küresel bir aktör olmaktan gurur duyuyoruz. Biz bir insani yardım kuruluşuyuz, Kızılay Maden Suyu ise kurumumuzun yardım çalışmalarına hizmet eden ticari bir marka. Maden Suyumuzdan elde ettiğimiz tüm geliri afet ve sosyal yardım çalışmalarımızda kullanıyoruz. Bu özelliğimiz ile belki de dünyada tekiz.” şeklinde konuştu.

İyilik İçin Kızılay İçin
 
Toplumun tamamını kucakladıklarını tüm siyasi görüşlere, tüm ideolojilere eşit mesafede durduğunu ve hiçbir ayrım yapmadıklarını ifade eden Genel Başkan Akar, Türk Kızılayının isminin siyasi tartışmaların içerisine çekilmemesi gerektiğini söyledi. Kızılay Maden Suyunun nostaljik şişelerini de basın mensuplarına tanıtan Genel Başkan Akar sözlerini, Kızılay Maden Suyunun sloganı olan “İyilik İçin Kızılay İçin” sözleriyle noktaladı.    
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
  • Resim : 10
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ