Haber Arşivi

5 / 0
24/01/2014

Suriyeli Çocuklara Cevap Türkiye’deki Kardeşlerinden Geldi

Suriye’deki iç karışıklıkların mağduru olan çocuklara yardım sağlamak adına başlatılan “Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyası ilk meyvelerini vermeye başladı. Türk Kızılayı Adana Şubesi’ne gelen Çolak Ailesi, kendi çocukları adına Suriye’deki çocuklara nakdi bağışta bulundu.
 
Suriye’de 2011 yılında başlayan ve her geçen gün şiddetini artırarak devam eden iç çatışmaların en büyük mağdurları, binlerce masum çocuk. Türk Kızılayı, Suriye İnsani Yardım Kampanyası kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaları bir adım öteye taşıyabilmek adına, Türkiye’deki pek çok sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu İnsani Yardım Platformuna dâhil oldu.
 
İnsani değerler doğrultusunda bir araya gelen bu oluşumun yürütmekte olduğu “Sana İhtiyacım Var” kampanyasına ilk bağışlar da gelmeye başladı. Ahmet Çolak, eşi ve 3 çocuğu ile Türk Kızılayı Adana Şubesi’ne gelerek aile fertleri adına Suriye’deki savaş mağdurlarına nakdi yardım yaptı. Duygularını dile getiren Çolak, “Çocuklarım ve eşimle birlikte bu yardımı yapıyoruz çünkü bu insanlık dramını çocuklarım da bilmeli ve yardımlaşmanın önemini anlamalı. Çocuklarımıza yaşamları ve eğitimleri için en iyi imkânları sağlarken savaş içine doğan ve savaşı yaşayan çocukların ne günahı var diye düşündük. Bu yardımı iyi ve kötü günde hep insanlığın yanında olan Türk Kızılayı aracılığı ile yapmaya karar verdik.” dedi.
 
En Küçük Bağışçı
 
Raziye Başak Çolak, Feyza Büşra Çolak ve Fatih Mehmet Çolak Suriyeli kardeşlerine yardım ellerini uzatırken kampanyanın en küçük bağışçısı,  Çolak Ailesi’nin en küçük ferdi Fatih Mehmet Çolak oldu.
 
Bağış ile ilgili düşüncelerini paylaşan Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı, “Türk Kızılayı, Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında ülkemize gelen ve konaklama merkezlerinde misafirimiz olan Suriyeli ihtiyaç sahiplerine, temel insani yardım malzemelerinin temini ve dağıtımı ile ilgili önemli bir görev üstleniyor. Bu görevi yerine getirirken de ayrım gözetmiyor, evrensellik ilkesi doğrultusunda hareket ediyor ve her şeyden önce günahsız çocukları düşünüyor. Sana İhtiyacım Var Kampanyası da önce çocuklar diyen bir kampanya. Bu kampanyaya tüm aile fertleri ile destek veren Çolak Ailesi’ne örnek davranışlarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.” şeklinde konuştu.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ