Haber Arşivi

5 / 0
28/01/2014

Katar Kızılayı İle İnsani Yardımda İşbirliği

Yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğü başarılı insani yardım operasyonlarıyla birçok kuruluşa örnek olan ve onlarla işbirliği yapan Türk Kızılayı, son olarak Katar Kızılayı ile önemli bir işbirliğine imza attı. Anlaşmaya göre Katar Kızılayı için 7.000 adet afet tipi çadır üretecek olan Türk Kızılayı, kurumsal kaynak planlaması konusunda Katar Kızılayı’na destek verecek.
 
Türk Kızılayı Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen imza törenine Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ulviye Turgut, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Katar Kızılayı Genel Sekreter Yardımcısı Rashid Saad, Uluslararası Hizmetler Direktörü Dr. Halid Diab katıldı.
 
Gerçekleştirilen toplantı sonucu Türk Kızılayı ile Katar Kızılayı arasındaki ortaklığın genişletilmesi yönünde karar alındı ve Mutabakat Zaptı imzalandı. Anlaşmaya göre iki ulusal dernek personel eğitimi konusunda birbirine destek verecek, personel değişimi programını uygulamaya koyacak. Türk Kızılayı Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu’nu da daha fazla destekleyecek olan Katar Kızılayı, operasyonun bundan sonraki aşamasında kullanılacak olan 7.000 adet afet tipi çadırın üretilmesi işini Türk Kızılayı’na ihale edecek.
 
Çadırlar Türk Kızılayı Tarafından Üretilecek
 
Ülkelerindeki savaştan kaçıp komşu ülkelere sığınan tüm Suriyelilere yardım ulaştırmaya çalışan Katar Kızılayı, Türkiye’de misafir edilen Suriyelilerin barınmasında kullanılacak 7.000 afet çadırının üretimini Türk Kızılayı’na ihale edecek. Üretilen çadırların kurulumu yine Türk Kızılayı ekiplerince konaklama tesislerinde gerçekleştirilecek.
 
Katar Kızılayı ile gerçekleştirilecek olan çalışmaların ihtiyaç sahibi insanlara fayda sağlayacağını, özellikle savaşın gölgesinde yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin yarasına merhem olacağını belirten Genel Müdür Güllüoğlu, işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Katar Kızılayı Uluslararası Hizmetler Direktörü Dr. Halid Diab ise, hem ülkelerinde hem de komşu ülkelerde kısıtlı imkânlarla yaşamaya çalışan savaş mağduru Suriyelilere, daha iyi hizmet vermek için bu işbirliğinin hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.
 
Katar heyeti toplantı sonrasında Türk Kızılayı Çadır Üretim Tesisinde de incelemelerde bulundu, üretimi yapılacak olan afet çadırları ve diğer çadırlar hakkında bilgi aldı.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ