Haber Arşivi

5 / 0
29/01/2014

BM’den Türk Kızlayı’na Teşekkür

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Nigel Fisher, Türk Kızılayı’nın gerçekleştirdiği çalışmaların hayranlık verici olduğunu, ayrıca Türkiye üzerinden Suriye’ye yardım götüren uluslararası yardım kuruluşlarına her türlü konuda yardımcı olduğunu söyleyerek, teşekkür etti.
 
Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Deniz Şölen ile Türk Kızılayı Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya katılan BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Nigel Fisher, savaşın gölgesinde yaşam mücadelesi veren Suriyelilere bundan sonra yapılacak yardımlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.
 
2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nin Suriyeliler için hayati öneme sahip olduğunu, bu organizasyonda Türk Kızılayı’na da büyük görevler düştüğünü belirten Fisher, Türk Kızılayı ile yapılan işbirliğinden çok memnun olduklarını, işbirliğinin sürekliğini önemsediklerini dile getirdi.
 
“Her Türlü Desteği Vereceğiz”
 
Suriye’de yaşanan çatışmalarının ve insani yardım çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda, savaş mağdurlarının ihtiyaçları da ele alındı. Suriye’de yaşananlara kayıtsız kalmayacaklarını, gerek Türkiye’deki konaklama merkezlerinde yaşayanlara, gerekse Suriye içindeki mağdur guruplara insani yardımı sürdüreceklerini belirten Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) başta olmak üzere uluslararası yardım kuruluşlarına bundan önce olduğu gibi bundan sora da her türlü desteği vereceklerini vurguladı.
 
Suriye’ye insani yardımda bulunan tüm aktörlerin savunuculuk çalışmalarını artırmaları ve kamuoyunu harekete geçirmeleri gerektiğini de belirten Güllüoğlu, bu konuda aktörlerin ortak hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekti.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ