Haber Arşivi

5 / 0
30/01/2014

Çatışma Mağduru Suriyelilere İnsani Yardım

2010 yılında komşumuz Suriye’de başlayan iç karışıklıklar silahlı çatışmaya dönüştü. Binlerce Suriyeli canını kurtarmak için Türkiye’ye sığınırken, binlercesi de evlerini terk ederek Suriye içerisindeki daha güvenli bölgelerde yaşam mücadelesi vermeye başladı. AFAD koordinesinde kapsamlı bir insani yardım çalışması başlatan Türk Kızılayı, hem Türkiye içerisindeki hem de sınır ötesindeki Suriyeli çatışma mağdurlarının ihtiyaçlarını karşılıyor.   
 
Suriye’deki kriz bir insanlık dramına dönüşmüş durumda. Türkiye, devletiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve yardımseverleriyle, hem ülkemize sığınan Suriyelilere kucak açtı hem de sınır ötesindeki mağdurlara elini uzattı. Türk Kızılayı da tüm birimleri ve imkânları ile bu yardım çalışmalarında önemli bir rol üstleniyor.
 
Türkiye’nin Suriye sınırına yakın yakın bölgelerden AFAD ve Türk Kızılayı tarafından oluşturulan konaklama tesislerinde misafir edilen 200 binden fazla Suriyelilerin, barınmadan beslenmeye, eğitimden sağlığa tüm temel ihtiyaçları karşılanıyor. Türk Kızılayı bu konaklama tesislerinde kalan Suriye vatandaşlarına 51 milyon kap sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirdi. Konaklama tesisleri içerisinde ve dışarısında psikososyal destek faaliyetleri de yürüten Kızılaycılar bu çalışma kapsamında 6.018 çatışma mağduru Suriyeliye psikolojik destek verdi.
 
UNICEF ve Dünya Gıda Programı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi uluslararası yardım kuruluşları da “Kızılay Gıda Kartı” ve “Suriyeli Çocukların Desteklenmesi” gibi projelerde Türk Kızılayı ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.
 
Suriye İçerisindeki İhtiyaç Sahipleri Unutulmadı
 
Türk Kızılayı’nın bölgede hâkli hazırda görev yapan 142 personeli ve 47 aracı sadece konaklama tesislerindeki Suriyelilere yardım ulaştırmıyor. Ülkelerini terk etmeyen Suriyeli çatışma mağdurlarına da sınır üzerinden yardım teslimatı yapılıyor. Yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması için özenli bir çalışma gerçekleştiriliyor.
 
Suriye sınırı üzerinde oluşturulan 12 farklı noktadan, Suriyelilerin ihtiyacı olan gıda, hijyen malzemesi ve giysi yardımları her gün teslim ediliyor. TMO tarafından hibe edilen 35.000 ton un, Türk Kızılayı tarafından Suriye içerisindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardım malzemeleri içerisinde önemli bir kalemi oluşturuyor.
 
Yurtdışından gelen yardımların koordine edilmesi ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması noktasında da sorumluluk üstlenen Türk Kızılayı, savaş mağduru Suriyeli çocuklar için de “Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyasını yürütüyor. Yardımseverlerden büyük ilgi gören kampanya kapsamında 20 Ocak -29 Ocak tarihleri arasında, toplamda 6.900.123 TL değerinde ayni yardım da Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ