Haber Arşivi

5 / 0
10/02/2014

Suriye İnsani Yardım Çalıştayı İstanbul’da Düzenlendi

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB), İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani İşler Departmanı ve Türk Kızılayı ev sahipliğinde, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Yenikapı Mevlevihanesi’nde “Suriye İnsani Yardım Çalıştayı” düzenlendi.
 
Suriyelilerin sağlık, eğitim, barınma, gıda ve giyim konularındaki ihtiyaçlarının ele alındığı çalıştaya Suriye krizi kapsamında ülkemizde faaliyet yürüten ve aynı zamanda sıfır noktası yardımları kapsamında Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım ulaştıran çok sayıda STK katılım sağladı.
 
“Hayırseverlerin Katkısı Büyük”
 
Türkiye’de yardım çalışmalarının toplumsal kabul gördüğünü ifade eden Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Türk Kızılayı olarak Suriyelilerin ihtiyaçları için ilk günden beri çalışıyoruz. Bunun yanı sıra bugün, sayıları yirmiyi aşan büyük çapta vakıf ve dernek, göçmen kuşların ihtiyaçlarını düşünerek vakıf kuran ecdadımız misali, insani yardım alanında yeniden dirilişin öncüsü olmuşlardır. Bu oluşum sayesinde ise daha güçlü olarak yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu konuda hayırseverlerin katkısı büyük bir yer ediniyor. Hayırseverlerin de desteğiyle ihtiyaç kalmayana kadar yardım etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 
Genel Müdür Dr. Güllüoğlu’nun konuşmasının ardından ise Türk Kızılayı Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonuna ilişkin bilgileri içeren bir sunum yapıldı. Türk Kızılayı ayrıca gıda, barınma ve gıda dışı yardım sektörü çalıştay grubuna da moderatörlük yaptı.
 
“Kamu ile Sivil Toplum Bir Araya Geldi”
 
Uluslararası toplumun duyarsız kaldığı acımasız tablo içerisinde, sivil toplum kuruluşları olarak bir takım faaliyetler yaptıklarını anlatan İDSB Genel Sekreteri Kurt, kamu ile sivil toplum örgütlerinin ilk kez bir araya geldiği insani yardım platformunu oluşturduklarını belirtti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı, Kamu Diplomasi Kurumu gibi sahada çok ciddi anlamda insiyatif alan kuruluşların gerek Türkiye, gerekse Suriye içinde muhtaç olanlara yardım ulaştırdığını vurgulayan Kurt, bu kuruluşlar arasındaki entegrasyonu ve bilgi paylaşımını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.
 
Çok Sayıda STK Katıldı
 
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde, iki gün boyunca süren ve İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB), İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani İşler Departmanı ve Türk Kızılayı’nın ev sahipliği yaptığı çalıştaya, AID Uluslararası Doktorlar Birliği, Ankara Şam Genç İşadamları Derneği, Beşir Derneği, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Deniz Feneri Derneği, Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Dünya Yetimler Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, İsra Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Sadakataşı Derneği, Şifa Platformu, Verenel Derneği, Yardımeli Derneği ve Yeryüzü Doktorları temsilcileri katıldı.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ