Haber Arşivi

5 / 3
03/03/2014

Kızılay “Kök Hücre” İçin Hazır

Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde “kök hücre” bağışında bulunmak isteyen vatandaşlardan kan örneği almak için hazırlıklarını tamamlayan Türk Kızılayı’nın bu çalışması, konunun uzmanları tarafından da önemseniyor.
 
Türkkök projesinin ortaklarından olan Türk Kızılayı, bölge kan merkezlerinde hazırlıklarını tamamladı. Nisan ayı itibariyle kan bağışında bulunan vatandaşları kemik iliği bankası Türkkök için de bir tüp kan örneği vermeye yönlendirecek olan Türk Kızılayı, Türkiye’deki önemli bir soruna daha çözüm getirecek. Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde görevini sürdürecek olan Türk Kızılayı, uygun kemik iliği bekleyen binlerce lösemi hastası ile hayırsever vatandaş arasındaki en önemli köprü olacak.
 
Konunun uzmanları Nisan ayı itibariyle başlayacak çalışmaların hayati öneme sahip olduğu konusunda hem fikir. Kızılay bölge kan bağış merkezlerinin eğitimli personeliyle kök hücre bağışçısı kabulüne başlayacağını söyleyen Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, “Projenin hızla oturacağına eminim. Kan örneğini aldıktan sonra akredite bir laboratuvarda bunun çalışılması yeterli. İhale süreci tamamlandı. Ankara'da merkezi laboratuvar oluşturulacak. Hedef ilk etapta 200 bin vericiyi kaydetmek” diye konuştu.
 
Binlerce Lösemi Hastasına Umut
 
Dernek Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan ise, Türkkök’ün, ailesinde uygun ilik vericisi bulunmayan 4 bin akut lösemi hastasından bini için çare olacağını belirterek şunları söyledi:
 
“Türkkök ile artık akrabaları arasında vericisi olmayanlar da ilik nakli olabilecek. Türkiye'de ilik nakli dünya standartlarında yapılıyor. Artık yolun sonuna geldik. Bekleme listesi yok. Yılda 2 bin 900 dolayında nakil yapılıyor. Ailesinde ve kemik iliği bankasında uyumlu verici bulunamayan hastalar için artık yarı uyumlu nakiller yapılabiliyor. Bununla ilgili TÜBİTAK projesi de kabul edildi. Bugüne kadar ülkemizde yarı uyumlu 200 nakil yapıldı.”
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ