Haber Arşivi

5 / 0
11/03/2014

Bangladeş Kızılayı İle İnsani Yardımda İşbirliği Artırılacak

Arakanlı Müslümanlara ve Bangladeş’teki ihtiyaç sahiplerine yardım konusunda Bangladeş Kızılayı ile ortak hareket eden Türk Kızılayı, işbirliğinin geliştirmesi için önemli bir adım attı. İki ulusal dernek arasında insani yardımın yanı sıra kan temini, afet, gençlik ve diğer alanlarda işbirliği sağlanacak.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet, Gülay Arslan ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu iki ulusal dernek arasında işbirliğinin artırılmasını talep eden Bangladeş Kızılayı Başkanı Prof. Dr. M. S. Akbar ve yöneticilerden oluşan heyetle Türk Kızılayı Genel Merkezinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Bangladeş'in Türkiye Büyükelçisi Zulfiqur Rahman da katıldı.
 
Türk Kızılayı’nın uzun süredir Bangladeş’te insani yardım operasyonu yürüttüğünü belirten Genel Başkan Akar, yardımların arttırılması konusunda Yönetim Kurulu olarak yeni kararlar alma noktasında olduklarını, gerçekleşen ziyaretin zamanlamasının bu nedenle isabetli olduğunu söyledi. Daha fazla ihtiyaç sahibine yardım ulaştırılması için Bangladeş Kızılayı’nın yapısal olarak güçlenmesi gerektiğine dikkat çeken Akar, bu noktada da her türlü desteği vereceklerini ifade etti.
 
Güvenli Kan Temini Konusunda Destek
 
2005 yılından bu yana uygulanan Güvenli Kan Temini Programı’nın büyük başarıya ulaştığını ve Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın yüzde 85’ini karşıladıklarını belirten Genel Başkan Akar, bu alandaki deneyimi Bangladeş Kızılayı ile paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarına işaret etti. Akar, başta kan hizmetleri ve afet olmak üzere Bangladeş Kızılayı’na her alanda destek vermeyi, işbirliğini artırmayı isteklerini sözlerine ekledi.
 
“Örnek Bir İşbirliği Sağlayalım”
 
Bangladeş Kızılayı Başkanı Akbar ise, Türk Kızılayı’nın bu güne kadar verdiği destekten memnun olduğunu, bundan sonraki aşamada resmi işbirliklerini güçlendirmek, farklı alanlarda da ortak hareket etmek istediklerini söyledi.
 
Özellikle kan temini konusunu önemsediklerini, fakat ihtiyacın yüzde 10’unu karşılayabildiklerini belirten Akbar, Türk Kızılayı’nın bu konudaki desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Kan bağışı konusunda ülkenin genç nüfusunun daha bilinçli olduğunu, toplumun diğer kesimlerini bilinçlendirmek gerektiğini söyleyen Akbar, “Teknik altyapının geliştirilmesi ve benzeri kan hizmetleri konularında Türk Kızılayı’nın fikirlerine, desteklerine ihtiyacımız var” dedi.
 
Akbar ayrıca, iki ulusal dernek arasında “Dostluk Programı” uygulanarak deneyimlerin aktarılabileceğine, bu çalışmanın diğer ulusal derneklere örnek olabileceğine dikkat çekti.
 
Toplantının sonunda her alanda işbirliğinin sağlanması, ilgili birimlerin bu konuda hızla harekete geçmesi konusunda mutabakata varıldı.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ