Haber Arşivi

5 / 1
14/03/2014

Suriye İnsani Yardım Operasyonu Üçüncü Yılında

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için Türk Kızılayı tarafından başlatılan İnsani Yardım Operasyonu üçüncü yılını doldurdu. Bugün 10 ilde 23 ayrı konaklama tesisinde yüzbinlerce Suriyelinin her türlü ihtiyacını karşılayan Türk Kızılayı, 12 ayrı noktadan Suriye’nin iç kesimlerine de insani yardım malzemesi gönderiyor.
 
15 Mart 2011 tarihinde Suriye’de baş gösteren eylemlerin çatışmaya dönüşmesi sonucu Suriyeli vatandaşlar Türkiye’ye sınırından giriş yapmaya başladı. Bu grupların barınma, yemek ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçen Türk Kızılayı, ilk çadırkenti Hatay Yayladağı’nda kurdu.
 
Suriye’deki çatışmaların yayılmasıyla birlikte Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısı da arttı. Yeni çadırkentler kuruldu. Hatay’da kurulan 5 çadırkentin ardından Kilis’te konteynırkent oluşturuldu. Sonrasında Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Malatya ve Mardin’de (Toplam 10 il) çadırkentler ve konteynırkentler kuruldu. Bugün 23 ayrı kampta 200.000’i aşkın Suriye vatandaşının barınmadan gıdaya her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Kampların haricinde Türkiye’nin değişik illerindeki Suriyeli sayısının ise 300.000 kadar olduğu tahmin ediliyor.
 
Suriyeli Misafirlerin Her Türlü İhtiyacı Karşılanıyor
 
Türk Kızılayı’nın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, “Ülkemizde geçici olarak uluslararası koruma altında misafir edilen Suriyeli vatandaşların barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını ve ibadet çadırları, sosyal faaliyet çadırları, psikososyal destek faaliyetleri gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, sınırda bulunan Suriyeli vatandaşlara da yardım ulaştırmak amacı ile sınır yardım faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Suriyeli misafirlerimizin her türlü ihtiyacını kendi ülkelerinde durum normale döneme kadar karşılayacağız. Kızılay tarihinin en büyük yardım çalışmalarından birini yapıyor. Türk Kızılayı’nın sınırın sıfır noktasında yürüttüğü yardım çalışmaları olmasa, sınırdan Suriye içlerine gönderdiğimiz yardımlar olmasa Suriye’deki kamplardan gelen açlıktan ölüm haberleri daha fazla olurdu” diye konuştu.
 
Uluslararası kamuoyunun ilgisi yetersiz
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Türk halkına Suriyelilerin yaptığı yardımlar için teşekkür ederken, “Halkımız, tarihimizden gelen yardımseverliğini birkez daha gösterdi. Ancak, uluslararası kamuoyundan aynı ilgiyi görmediğimizi söylemek zorundayım. Uluslararası kamuoyu, Suriye’de yaşanan trajedide daha çok ölümleri saymakla yetindi” ifadelerini kullandı
 
Sıfır Noktasında Yardım Dağıtımı
 
Türkiye’deki çadırkent ve konteynırkentlerde yürütülen faaliyetlerin yanı sıra “sıfır noktası” olarak adlandırılan 12 sınır üstünde yardımlar aralıksız devam ediyor.
 
Bu faaliyet çerçevesinde; Türk Kızılayı Suriye Ülke Alan Koordinatörlüğü tarafından yönetilmek üzere Gaziantep Karkamış, Kilis Öncüpınar, Hatay Yayladağı/Reyhanlı Bükülmez Köyü/Reyhanlı Cilvegözü/Altınözü Şanlı, Malatya Şenyurt, Şanlıurfa Ceylanpınar/Akçakale/Suruç/Mürşitpınar sınır kapılarında transit depolar kuruldu, dağıtımlar sürüyor.
 
Bu noktalardan Suriye’nin iç bölgelerine her türlü yardım malzemesi Türk Kızılayı aracılığıyla gönderiliyor. Devletin, uluslararası yardım kuruluşları ile STK’ların bağışları Türk Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahibi insanlara bu sınırlardan gönderiliyor. 2013 yılında Türkiye devletinin hibe ettiği 35 bin ton un da 1.400 TIR ile bu sınırlardan sevk edildi.
 
Sıfır noktalarında ayrıca kumanya dağıtımları da gerçekleştiren Türk Kızılayı, Suriye sınırında bekleyen yüzbinlerce insanın ihtiyacını karşıladı, karşılamaya devam ediyor. Bu sınır üstü noktalarından her gün yaklaşık 25.000 adet kumanya dağıtımı gerçekleştiriliyor.
 
Kızılay Gıda Kartı
 
İşbirliklerinden en önemlisi Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile gerçekleştirilen Kızılay Gıda Kart Programı. Türk Kızılayı’nın geliştirdiği, WFP’nin finansal destek verdiği Gıda Kart uygulamasına ilk olarak 15 Ekim 2012 tarihinde Kilis konteynırkentinde geçildi. Sonrasında Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Adıyaman ve Kahramanmaraş kamplarında uygulamaya koyuldu; toplam 15 merkezde Kızılay Gıda Kart uygulamasına geçilmiş oldu.
 
Programın başladığı ilk günden bu yana Gıda Kartlara toplam 104 milyon 112 bin 350 TL yükleme yapıldı.
 
Suriyeliler, Kızılay Gıda Kartı ile kamplarda kurulmuş olan marketlerden yalnızca gıda ürünleri temin edilebiliyor. Yasaklı ürünler olarak belirlenen tütün, alkol veya gıda dışı herhangi bir ürün satın alınamıyor. Konteynır ya da çadırkentlerde yaşayan aile temsilcilerine imza karşılığında teslim edilen Gıda Kartlarına, ailedeki her birey için 15 günde bir 40 TL olmak üzere bir ayda toplam 80 TL yükleme yapılıyor.
 
Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi
 
Uluslararası işbirliklerinin bir diğeri ise UNICEF ile yapılan “Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi”dir. 22 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde, halihazırda çadırkent ve konteynırkentlerde kalan çocuk ve gençler için, psikososyal ve gençlik çalışmaları yapılmaya başlandı.
 
Uluslararası Bağışlar
 
Türkiye’de misafir edilen Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 09.11.2012 tarihinde Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) tarafından yardım çağrısı (APEL) yapıldı. Çağrıya Alman, İngiliz, Hollanda Kızılhaçları kısa zamanda cevap verdi, nakdi ve ayni yardımda bulundu. Birçok ülke ise hükümetleri nezdinde yardım gönderdi. Yardımlar Türk Kızılayı tarafından Suriyeli misafirlere ulaştırıldı.
 
Toplam 37.412 çadır, 695.376 battaniye, 51.290 elektrikli ocak, 9.226 mini buzdolabı, 95.004 mutfak seti, 133.414 gıda seti, 221.735 hijyen seti, 754.696 muhtelif giysi, yaklaşık 402.388 adet yatak, yastık ve nevresim uluslararası bağışlar sayesinde temin edildi ve dağıtıldı.
 
Çalışmalar Koordineli Yürütülüyor
 
Hali hazırda, Türk Kızılayı’nın yürütmekte olduğu en büyük insani yardım operasyonu olan Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu, Valilikler, Kaymakamlıklar ve İl Afet ve Acil Durum Başkalığı (AFAD) yetkilileri ile koordineli bir biçimde büyük özveri ve titizlik içinde yürütülüyor.
 
Türk Kızılayı çalışmalarını Gaziantep’te kurduğu Ülke Alan Koordinatörlü üzerinden sürdürmektedir. Alanda toplam 145 Türk Kızılayı personeli dönüşümlü olarak görev yapmaktadır.
 
“Sana İhtiyacım Var” Kampanyası
 
Suriye’deki çatışmaların tırmanmasıyla birlikte daha fazla çocuk zarar görmeye başladı. Kış mevsimi de eklenince çocukların mağduriyeti daha da arttı. Bunun üzerine Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Başbakanlık AFAD, Türk Kızılayı, HAK-İŞ, Diyanet Vakfı, Memur-Sen ve Anadolu Ajansı ile İnsani Yardım Platformu çatısı altında toplanan çok sayıda yardım kuruluşu, vakıf, dernek ve meslek örgütünün katılımıyla bir kampanya başlatıldı. Kampanya çerçevesinde toplanan yardımlar hızla Suriye’ye gönderilmeye başlandı.
 • Resim : 1
 • Resim : 2
 • Resim : 3
 • Resim : 4
 • Resim : 5
 • Resim : 6
 • Resim : 7
 • Resim : 8
 • Resim : 9
 • Resim : 10
 • Resim : 11
 • Resim : 12
 • Resim : 13
 • Resim : 14
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ