Haber Arşivi

5 / 0
14/03/2014

Tıp Bayramı Kutlama Mesajı

Türk Kızılayı, kuruluşundan günümüze tam 146 yıldır, insan acısını dindirebilmek adına, mücadele vermektedir. Bu kutsal görevin ana unsurlarından bir tanesi de bireyin ve toplumun sağlığının temini ve korunmasıdır.
 
Cephe gerisinde, yaralı ve hasta askerlere sağlık hizmeti sunma fikrinden doğan Türk Kızılayı bugün, kendisine bağlı tıp merkezleri ve hastaneler ile ihtiyaç sahiplerine modern koşullarda sağlık hizmeti vermektedir. Hizmetlerini ülke sınırlarının dışında da taşıyan Türk Kızılayı, yurt dışında kurduğu sahra hastaneleri ve eczaneler, afet bölgelerine ulaştırdığı ilaç ve tıbbi malzeme yardımları ile yüzbinlerce ihtiyaç sahibini sağlığına kavuşturmuştur. 
 
Özellikle 2005 yılında Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda uygulamaya konulan güvenli ve gönüllü kan bağışı programları ile ülkemizin kan sorunun çözümü konusunda büyük aşama kaydedilmiş ve 2013 yılı itibariyle Türk Kızılayı’na yapılan kan bağışı 1.640.881 üniteye ulaşmıştır. Türk Kızılayı’nın hedefi ise ülkemizin ihtiyacı olan 2.200.000 ünite kanın tamamını gönüllü ve güvenli bağışçılardan karşılayarak ülkemizin önemli bir sağlık sorununa daha çözüm getirmektir. Ayrıca ilik nakli ve kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için 2013 yılının Kasım ayında Sağlık Bakanlığımız ile imzaladığımız anlaşma sonucunda “Kök Hücre Projesine” başlanmıştır. Üç yıllık proje süresince gönüllü verici adayı kazanımı çalışmaları kapsamında 250.000 bağışçı adayı hedefleniyor.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı ve bir Kızılaycı olarak, karşısındaki insanının acısını yüreğinde hisseden ve o ıstırabı dindirebilmek adına, gecesini gündüzüne katarak, canla başla gayret gösteren herkese teşekkür ediyor, tüm sağlık camiasının “Tıp Bayramını” kutluyor, saygılarımı sunuyorum.
 
Ahmet Lütfi AKAR
Türk Kızılayı Genel Başkanı
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ