Haber Arşivi

5 / 0
18/03/2014

Türk Kızılayı’nın Şefkat Eli Yaşlılarımıza da Uzanıyor

Türk Kızılayı’nın Düzce’deki Akçakoca Yaşlılar Konuk Evi’nin sakinleri, Kızılay’ın şefkatli kolları arasında ikinci baharlarını yaşıyor.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bulunan ve arsasının bir hayırsever tarafından bağışlanmasının ardından inşa edilen konuk evi, sakinlerine aile ortamının sıcaklığı ve huzurunu yaşatıyor.  Konukevi sakinlerinin anıları ise ilginç ve başarılarla dolu hayat hikâyelerinin korunduğu arşiv niteliği taşıyor.

“Yaşlılarımızın rahatı için çalışıyoruz”

Kızılay olarak 26 yıldır hizmet verdiklerini vurgulayan Konukevi Müdürü Galip Kabaklarlı, “Türk Kızılayı Yaşlılar Konukevi, diğer bakımevleri veya huzurevlerinin ötesinde çok çok farklı hizmet vermektedir. 7/24 yaşam kalitelerini arttırmak, muhafaza etmek ve psikososyal destek anlamında çok ciddi çalışmalarımız var. Gelecekten endişeleri olmadan, huzurlu ve kaliteli yaşam sürmeleri için yoğun çalışma halindeyiz.” şeklinde konuştu.

Yılların eskitemediği dolu dolu hayatlar

Günlerinin oldukça keyifli geçtiğini ve 15 yıldır burada yaşadığını söyleyen konukevinin sakinlerinden 71 yaşındaki Nurdan Toker, “Burada kalan arkadaşlarımla sohbet ediyorum. Dışarıda geziyorum, örgü örüyorum, kitap okuyorum, günlerimizi bu şekilde değerlendiriyoruz. Gençlerden bizleri ziyaret etmelerini istiyoruz. Yaşlılara saygı duymalarını istiyorum. Onlar da hep böyle genç kalmayacak, onlarda yaşlanacak. Yaşlanmalarını da tavsiye ederim çünkü yaşlılık çok güzel” şeklinde konuştu.
Yıllardır aynı yastığı paylaştıklarını belirten Ahmet (83) ve Fahire (76) Akın çifti ise, “Kavgasız, patırtısız 45 yılı beraberce geçirdik. Yaşlılık hem iyi hem de çok kötü. Gençken her işini kendi başına hallediyorduk ama gün geçtikçe ufak tefek de olsa sağlık problemleri yaşıyoruz. Yaşlılık insana yük oluyor. Bu yükü taşıması güç fakat mecburen taşıyoruz. Yaşlılığı asla kabul etmiyoruz. Yaşlılığı mutlu, huzurlu geçiriyoruz. Şıkır şıkır giyiniyor ve mutlu olmasını biliyoruz. Gençler, gençliklerinin kıymetini bilsin.” dedi.

“Türk Kızılayı, tam manası ile kara gün dostudur”

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde 1960'lı yıllarda iki dönem belediye başkanlığı yapan ve “Kızılay Dede” olarak tanınan 86 yaşındaki Ahmet Uysal da yaşlılığın çok güzel olduğunu anlattı. Uysal, “1964'te İhsaniye’de Kızılay şubesini kurdum ve o günden bu yana bana Kızılay Dede derler. Kızılay, çok değerli bir kurum. Neden biliyor musunuz? Deprem oldu ve Allah’tan başka kimsen yok. Türk Kızılayı geliyor, senin çadırını kuruyor, belki hükümetin bile haberi olmuyor. Türk Kızılayı, gerçekten tam manası ile kara gün dostudur. Türk Kızılayı’na zamanında bağışlarda bulundum fakat bize baksınlar diye değil, sadece bağış içindi. Yaşlandık, bize haber gönderdiler, bakımımızı üstlendiler. Buradaki insanlar, gerçekten fazlasıyla bizimle ilgileniyor. Onlar bizim canımız, ciğerimiz.” ifadesinde bulundu.
Almanya’da 25 yıl hemşirelik yaptıktan sonra emekli olan 74 yaşındaki Hikmet Dalkıran ise 26 yıldır Türk Kızılayı’nın konukevinde kaldığını belirterek, gençliğini çok özlediğini, gençlerin anın kıymetini bilmesi gerektiğini söyledi.

Gençlerle el ele

Konuk Evi'nin sakinleri, kendilerini ziyaret eden gençlerle el ele tutuşarak, bando eşliğinde yürüyüş de yaptı. Türk bayrakları ve çeşitli pankartlar taşıyan Konuk Evi sakinleri ve geçler, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ