Haber Arşivi

5 / 0
10/04/2014

İngiliz Büyükelçi Moore, İslahiye’deki Suriyelilerle Buluştu

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, 10 bini aşkın Suriyeli misafirin yaşadığı Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki çadır kenti ziyaret etti. Büyükelçi Moore, iç savaşın başlamasının ardından Suriyelilere Türkiye’nin yaptığı ev sahipliğinin takdire şayan olduğunu söyledi.
 
Çadırkente gelen İngiltere Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İngiltere Ankara Büyükelçiliği Siyasi Bölüm Görevlisi Henry Kenrick, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Yunus Emre Bayrak, WFP Türkiye Ofis Yöneticisi Jean-Yves Lequime, AFAD, WFP ve UNICEF temsilcilerine Türk Kızılayı Gıda Programı Proje Alan Koordinatörü Bülent Öztürk eşlik etti.
 
Türk Kızılayı Gıda Programı Proje Alan Koordinatörü Bülent Öztürk, Türk Kızılayı ve Unicef ile birlikte yürütülen "Türk Kızılayı-Unicef Suriyeli Çocukların Desteklenmesi" isimli projenin işleyişi, uygulandığı kamplar ve projenin kapsamı hakkında Büyükelçi ve beraberindeki heyete bilgi verdi. Ayrıca WFP Türkiye Ofis Yöneticisi ve Proje Alan Koordinatörü Türk Kızılayı ve Dünya Gıda Programı (WFP) işbirliğinde yürütülen Kızılay Gıda Kartı programının işleyişini de anlattı.
 
“Olağanüstü çaba harcanıyor”
 
Kamp yöneticilerinden çadır kente ilişkin bilgiler alan Büyükelçi Moore, “Türkiye Hükümeti, AFAD ve Türk Kızılayı Suriyeli misafirlerin burada en iyi şekilde ağırlanması ve temel ihtiyaçların giderilmesi noktasında olağanüstü bir çaba gösteriyor. Biz de UNICEF Türkiye olarak bu çabalara destek sağlıyoruz. Özellikle Suriyeli çocukların eğitimle ilgili ihtiyaçlarının karşılanması yönünde faaliyetler yürütüyoruz. Suriye krizinin başlamasından sonra bu noktaya kadar Türk Hükümeti ve Türk halkı inanılmaz bir cömertlikle bu krize tepki verdi ve Suriyeli misafirleri kabul etti” dedi.
 
Büyükelçi daha sonra bir buçuk yıl önce Lazkiye’den kaçarak Türkiye’ye gelen Türkmen kökenli Derviş Muhammed ve ailesinin kaldığı çadırı ziyaret etti. Biran önce huzurun sağlanmasıyla ülkelerine dönmek istediklerini ifade eden Türkmen ailenin fertleri, Türkiye’nin ev sahipliğine teşekkürlerini ifade ettiler. Büyükelçi Moore ve beraberindekiler sosyal tesisleri de dolaştıktan sonra çadır kentten ayrıldı.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ