Haber Arşivi

5 / 0
13/04/2014

Türk Kızılayı Aşevlerine Bir Yenisini Daha Ekledi

Türkiye genelinde 13 aşevi bulunan Türk Kızılayı, 14’üncü aşevinin açılışını Silifke’de gerçekleştirdi. Hayırsever Silifkelilerin bağışlarıyla yaptırılan aşevine, tesisin arazisini bağışlayan Mürivvet Türkili’nin annesi Mükerrem Toker’in adı verildi.
 
Silifke Şube Başkanı Mustafa Beceren’in girişimleri sonucunda yaptırılan Mükerrem Toker Aşevi’nin açılışı törenle yapıldı. Törene Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Teftiş Kurulu Başkanı Özkan Kalemci, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu, çok sayıda şube başkan ve yöneticisi katıldı. Açılış töreninde Kızılaycıları Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Hakan Sayılan, Cumhuriyet Başsavcısı Zeki Vatan, Emniyet Müdürü Yüksel Biçer, bağışçılar ve Silifkeliler yalnız bırakmadı.
 
“Bağışlarınız sayesinde milyonlarca insanın karnı doyuyor”
 
Mürivvet Türkili’nin annesi Mükerrem Toker adına bağışladığı arsa üzerine hayırsever Silifkelilerin bağışlarıyla yaptırılan aşevi sayesinde yüzlerce ihtiyaç sahibinin sofrasına sıcak yemek ulaştırılacağını belirten Genel Başkan Akar, Silifkelilerinin gösterdiği dayanışmanın kendisini duygulandırdığını söyledi. “Sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Mürivvet Türkili’nin annesinin adını yaşatmak için yaptığı bağış çok anlamlı. Kendisine ve tüm bağışçılara teşekkür ediyorum” diyen Akar, bu bağışlar sayesinde Türk Kızılayı’nın milyonlarca insana yardım eli uzattığını söyledi.
 
Gazze’de, Somali’de, Suriye’de, Myanmar ve Bangladeş’te açlık çeken insanlara Türk halkının bağışlarını ulaştırmak için gayret gösterdiklerini söyleyen Akar, “Afrika, Asya ve Ortadoğu’nun birçok noktasında açlık çeken insanların sofrasına sizlerin sayesinde yiyecek gidiyor, boğazlarından sıcak yemek geçiyor. Bağışlarınız sayesinde hayata tutunuyorlar. Bunun sevabı sizlerin. Bir gün mutlaka bunun mükâfatını alacaksınız. Ben kendi adıma, bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktan mutluluk duyuyorum. O nedenle hayatta en gurur duyduğum şey Türk Kızılayı’nın Genel Başkanı olmaktır” dedi.
 
Silifkelilerin bağışları iyiliğe dönüştü
 
Aşevi yapılması için arsa bağışında bulunan Mürivvet Türkili ise, annesi Mürüvvet Toker’in hayatının sonuna kadar ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunduğunu, zengin olmamasına rağmen elinde avucunda ne varsa hayır işlerine yatırdığını söyledi. Annesinin adının aşevinde yaşayacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Türkili, “Türk Kızılayı yöneticilerin bu projeyi önemsemeleri ve bugün açılış törenine katılmaları beni çok duygulandırdı. Hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
 
Aşevi projesinin hayata geçmesinde Silifkelileri harekete geçiren, onların bağışları sayesinde tesis inşaatını kısa sürede tamamlayan Şube Başkanı Mustafa Beceren ise, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının aşevine destek verdiğini, esnaf ve vatandaşların ise tereddüt etmeden bağışta bulunduğunu belirterek, Mükerrem Toker Aşevi’nin daha fazla ihtiyaç sahibine yemek ulaştırması için bağışçıların desteklerini sürdürmelerini istedi.
 
Törende, aşevinin hizmete girmesinde destekleri bulunun kurum ve kuruluş yöneticileri ile bağışçılara plaket takdim edildi. Tören sonrasında ise, aşevi mutfağında pişirilen kavurma, pilav ve aşure vatandaşlara ikram edildi.
 • Resim : 1
 • Resim : 2
 • Resim : 3
 • Resim : 4
 • Resim : 5
 • Resim : 6
 • Resim : 7
 • Resim : 8
 • Resim : 9
 • Resim : 10
 • Resim : 11
 • Resim : 12
 • Resim : 13
 • Resim : 14
 • Resim : 15
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ