Haber Arşivi

5 / 0
16/04/2014

Somali’den Türk Kızılayı’na “Üstün Hizmet Beratı”

2011 yılı Ağustos ayından bu yana Somali’de insani yardım operasyonu yürüten ve dünyanın takdirini toplayan Türk Kızılayı’na Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud tarafından “Üstün Hizmet Beratı” verildi. Berat, ilk defa bir Türk kuruluşuna verilmiş oldu.
 
Somali’de kuraklığa bağlı olarak yaşanan açlığa sessiz kalmayan, bölgeye ilk ulaşan uluslararası yardım kuruluşu olan ve bugün insani yardım operasyonunu hız kesmeden, kapsamını genişleterek sürdüren Türk Kızılayı, ülke tarihinde şimdiye kadar çok az kuruluşa verilmiş olan Üstün Hizmet Beratı’na layık görüldü. Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud tarafından takdim edilen berat ilk defa bir Türk kuruluşuna verilmesi bakımından da önem taşıyor.
 
Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud “Üstün Hizmet Beratı”nı Kızılay heyetine takdim etti. Gerçekleştirilen törene Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Yönetim Hizmetleri Koordinatörü Deniz Şölen, Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç, Sistemler Yönetimi Müdürü Yasemin Aktaş, Somali Delegasyonunda görevli Göksen Yenigül ve Tuncay Ahi katıldı.
 
“Türk Kızılayı büyük gayret gösteriyor”
 
Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mohamud, kuraklığın başladığı ilk günden bu yana ülkesinde insani yardım faaliyeti yürüttüğü ve tüm zorluklara rağmen yardımlarını sürdürdüğü için Üstün Hizmet Beratı’nı Türk Kızılayı’nın hak ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Mohamud, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Türk Kızılayı çalışanları saldırıya uğradı, yardımlarından vazgeçmedi. İlk günden bu yana 12 bin yetime, hastaya ve kimsesize her gün sıcak yemek hizmeti vermeye devam ediyor. Ayrıca her gün en az 50 ton kuru gıdayı ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Başkent Mogadişu’nun yollarını, kaldırımlarını yeniden inşa ediyor. Kalkınma yatırımları yapıyor. Yıllardır birikmiş olan çöpleri imha ediyor. Somaliler olarak tüm bunları görüyoruz, takdir ediyoruz. Üstün Hizmet Beratı’nı bu neden Türk Kızılayı’na verdik.”
 
“Yardımlarımız devam edecek”
 
Üstün Hizmet Beratı’nın Somali Cumhurbaşkanının takdirinde olduğunu, Somali tarihinde çok az kuruluşa verildiğini, şu ana kadar ise hiçbir Türk kuruluşuna verilmediğini belirten Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Somali Cumhurbaşkanının elinden Üstün Hizmet Beratı almanın kendilerini gururlandırdığını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:
 
“İnsani yardım operasyonuna başladığımız 2011 yılında nasıl gayret gösterdiysek bu gün de aynı özveriyle yardımda bulunuyor, Somalili kardeşlerimize yardım elimizi uzatıyoruz. Türk halkının yardımları sayesinde bugün Somali’de açlıktan ölümlerin önüne geçmiş durumdayız. İlerleyen günlerde yardımlarımız artarak devam edecek. Umarım Türk halkının yardımları sayesinde Somaliler daha güzel günler görecek.”
 
Kızılay heyeti temaslarda bulundu
 
Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud ile bir araya gelen Kızılay üst düzey heyeti, Somali İçişleri Bakanı Abdullahi Godax Bare’yi de makamında ziyaret etti, önümüzdeki dönem çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
 
Kızılay heyeti Somali Kadın, Aile ve Sosyal İşler Bakanı Marwo Khadiijo Maxamed Diiriye ile de bir araya geldi.
 
Türk Kızılayı’nın Somali yardımları
 
Somali İnsani Yardım Operasyonu çerçevesinde ilk etapta çadır kent kuran ve 26 bin Somali’nin barınmadan gıdaya ihtiyaçlarını karşılayan Türk Kızılayı, ülkeye 10 havayolu ve 6 denizyolu sevkiyatı ile toplamda 23.731 ton acil yardım malzemesi ulaştırdı.
 
Çadır kent dışında yetimhaneler, hastaneler ve bakım evlerinde kalan 12 bin kişiye her gün sıcak hizmeti sunan Türk Kızılayı, insani yardım operasyonunun ikinci aşamasında başkent Mogadişu’yu baştan aşağı inşa etmek için çeşitli projeler yürütüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında Fen İşleri kampüsü kuruldu, Türkiye’den satın alınan iş makinaları ülkeye gönderildi. Şantiyede çalışmalar başladı. Başkent Mogadişu yeniden kent kimliğine bu çalışmalar sayesinde kavuşuyor.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ