Haber Arşivi

5 / 2
22/04/2014

Kepez Şubesi’nin Resmi Açılışı Yapıldı

Yaklaşık iki yıl önce hizmet vermeye başlayan Türk Kızılayı Kepez Şubesi’nin açılışı Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ve bölge şube başkanlarının katıldığı törenle yapıldı.
 
Törende bir konuşma yapan İsmail Hakkı Turunç, Türk Kızılayı’nın operasyonel gücü ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kızılay’ın dünyadaki sosyal yardım kuruluşları arasında ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Turunç, Kızılay’ın insanların gönlünde yer alan bir kuruluş olduğunu ifade etti. Dünyadaki bütün afet bölgelerinde Kızılay görevlilerinin yer aldığını söyleyen Turunç, Türk halkının yardımlaşma duygusunu en güzel şekilde anlayan bir toplum olduğunu kaydetti.
 
Her türlü afete en kısa zamanda müdahale
 
Türk Kızılayı'nın reflekslerinin oldukça güçlendiğine dikkati çeken Turunç, “Türkiye içinde herhangi bir yerde afet olduğunda en fazla 2 saat içinde operasyonel gücümüzü görmeniz mümkün. 146 yıllık tecrübemiz, 4 bin 200'e yakın profesyonel çalışan ve 90 binin üzerindeki gönüllümüz ile nerede problem varsa bizi orada görmeniz mümkün. Biz duyarlılık içinde hazır vaziyette bekliyoruz. Dünyada yardımlaşma konusunda, dış yardım konusunda Türkiye 4'üncü ülke konumuna geldi. Bu gurur verici bir durum” diye konuştu.
 
Suriye'deki yardımların da bütün hızla devam ettiğini vurgulayan Turunç, “Kampları gezen yabancı ziyaretçilerimiz 'Dünyanın hiçbir yerinde Kızılay’ın kampları kadar düzenli kamplar yok’ diyor. 24 kampımız var. 222 bin insan orada yaşıyor. Türkiye'nin, Türk Kızılayı'nın geldiği nokta bu” dedi.
 
Bağışlar amacına ulaşıyor
 
Turunç, Türk Kızılayı olarak 29 Nisan'da Somali'de yaptıkları bir hastanenin açılışını gerçekleştireceklerini açıkladı. Toplanan yardımların hiç bir devlete nakit bir para olarak ödenmediğini ifade eden Turunç, “Çünkü vermiş olduğumuz nakit yardımlar insani amaçlı kullanılmıyor. 'Neye ihtiyacınız var?' diye soruyoruz, 'Hastane' diyorlar. Hastane yapıyoruz 'Okul' diyorlar. Okul yapıyoruz. Hiçbir yardımın kötüye kullanılmasına izin vermiyoruz. Bağışlanan bir kuruşun bile yardım olarak döndüğüne emin olmalısın” dedi.
 
Tören sonrası şubenin açılışı gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini Kızılaycılar ve Antalyalılar birlikte kesti.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ