Haber Arşivi

5 / 0
25/04/2014

Afet Eğitiminde Tuzla Örnek Oldu

Türk Kızılayı, Genel Müdürlük ve ülke genelinde hizmet veren şubeleriyle afetlere hazırlık ve afet zararlarını önlemeye yönelik eğitimlerle toplumu bilinçlendiriyor. İstanbul’da Tuzla Belediyesi ile işbirliği yapan Tuzla Kızılay Şubesi, ilçe genelindeki 17 mahalleye afet ve ilkyardım eğitimi vererek örnek bir projeye imza attı.

Tuzla Afete Hazırlandı

Kızılay Tuzla Şubesi’nin Tuzla Belediyesi, Tuzla Kaymakamlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile yürüttüğü “Toplum Tabanlı Sürdürülebilir Afet Risk Yönetim Modeli; Tuzla İlçesi” projesi tamamlandı. Projenin kapanış toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, İTÜ Afet Yönetimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Kızılay Tuzla Şube Başkanı Okyay Biçer ve Kızılay Şube Başkanları katıldı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzla’da olabilecek bir afete karşı bütün risklerimizi tespit ettik.Yapılması gerekenleri planladık. Bir örnek olan bu projede desteğini esirgemeyen başta Kızılayımız olmak üzere tüm kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi

Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı’nın ülke genelinde afete hazırlık ve afet zararlarını azaltmaya yönelik Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma (TLT) Projesi ile öğretmen, imam, polis ve muhtarlara eğitimler verdiğini hatırlattı. Genel Başkan Akar, Türk Kızılayı’nın Her türlü afette operasyonel gücü bulunduğunun altını çizerek bu sayede farklı coğrafyalarda milyonlarca insana yardım ulaştırdığını söyledi. Genel Başkan Akar, Tuzla Şubesi’nin de afet merkezi ve deposuyla önemli hizmet verdiğini belirterek afet bilinçlendirmesine katkısından dolayı teşekkür etti.

Türk Kızılayı Tuzla Şube Başkanlığı  “Toplum Tabanlı Sürdürülebilir Afet Risk Yönetim Modeli; Tuzla İlçesi” Projesi kapsamında ilçe genelinde bulunan 17 mahallenin temsilcilerine eğitim verdi. Her mahalleden 20’şer temsilciden oluşan 340 kişiye toplumsal sorumluluk, gönüllülük, afet sonrası güvenli davranış, afet sonrası psikolojik yardım, yangın ve ilk yardım eğitimlerinin ardından sertifikaları verildi.

Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Türk Kızılayı’nın afet öncesi, afet ve sonrasında gösterdiği insan üstü çabayı tebrik ederek Genel Başkan Akar’a plaket takdim etti. Program plaket takdimleriyle sona erdi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ