Haber Arşivi

5 / 0
25/04/2014

“Geri Gönderme Merkezleri”nde İncelemeler Sürüyor

Kısa bir süre önce bünyesinde Göç İdaresi Müdürlüğü kuran ve yabancıların Türkiye’ye girişleri, barınmaları, çıkışları ve sınır dışı edilmeleri aşamasında kabul, barınma ve geri gönderme merkezlerinde sunulacak hizmetleri protokol çerçevesinde devralmaya hazırlanan Türk Kızılayı, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 
Söz konusu sistemin nasıl işlediğine dair batılı örnekleri inceleyen ve yurt dışında temaslarda bulunan Türk Kızılayı yöneticileri, son olarak İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren “Geri Gönderme Merkezleri”nde incelemelerde bulundu.
 
İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’de bulunan merkezleri ziyaret eden Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ve Göç İdaresi Müdürü Kemal Pehlivanlı tesislerin kapasitesi, işleyişi, personel durumu ve benzeri konularda bilgi aldı. Kızılay heyetine İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Merkezler Koordinatörü Hasan Basri Karakuş da eşlik etti.
 
“Hazırlıklarımız sürüyor”
 
Türk Kızılayı’nın tarihi boyunca mazlumların, ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu, birçok alanda hizmet ürettiğini belirten Kamil Kolabaş, kısa bir süre sonra İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile imzalanacak protokol ile farklı bir alanda daha hizmet verileceğini hatırlattı.
 
Bu yeni görev ile birlikte, yabancıların Türkiye’ye girişleri, barınmaları, çıkışları ve sınır dışı edilmeleri aşamasında kabul, barınma ve geri gönderme merkezlerinde Türk Kızılayı’nın hizmet sunacağını söyleyen Kolabaş, her zaman olduğu gibi bu alanda da en iyi hizmeti verebilmek için var olan sistemi ve merkezleri incelediklerini dile getirdi. Batılı ülkelerdeki yapıyı da yerinde gördüklerini ve Türkiye’deki sisteme dair çıkarımlarda bulunduklarını belirten Kolabaş, “Amacımız, ideal olan hizmeti üretmektir” dedi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ