Haber Arşivi

5 / 0
28/04/2014

Dünya İnsani Yardım Zirvesi Hazırlık Toplantısı Yapıldı

Dünyada ilk defa, 2016 yılında, Türkiye'de yapılması planlanan Dünya İnsani Yardım Zirvesi (World Humanitarian Summit) hazırlık toplantılarının birincisi İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya Türk Kızılayı adına Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu katıldı.
 
Birleşmiş Milletler tarafından Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılması kararlaştırılan Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin koordinasyon ve istişare toplantısında 36 uluslararası insani yardım kuruluşu temsilcisi hazır bulundu. Kuruluş temsilcileri Zirve’ye dair görüşlerini, neler yapılması gerektiğini masaya yatırdılar.
 
Hazırlık toplantıları çerçevesinde, Zirve’ye en iyi şekilde hazırlanmak isteyen uluslararası kuruluşlar, geleceğe yönelik olarak alınacak kararlarda etkili sonuçlar elde etmeyi hedefliyor. Bu istişareler ile devletlere, insani yardım kuruluşlarına, BM'ye, sivil topluma, özel sektöre, teknik uzmanlara ve diğer paydaşlara zirveyi şekillendirmek için fikirler sunulması bekleniyor. İstişareler, ilk belirlemelere göre dört tema etrafında toplanacak. Bunlar; etkili insani yardım, kırılganlığı azaltmak ve risk yönetimi, zor durumdaki insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve yenilik ile dönüşüm olacak.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ