Haber Arşivi

5 / 0
28/04/2014

Suriye İnsani Yardım Operasyonu’na Almanya’dan Destek Sözü

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye gelen ve konaklama tesislerinde misafir edilen Suriyelilere daha önce Türk Kızılayı aracılığıyla 2,5 milyon lira yardımda bulunan Almanya, yeni yardım için kapı araladı. Yardıma ilişkin açıklamayı, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck yaptı.
 
Suriyelilerin misafir edildiği Kahramanmaraş Konaklama Merkezini ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gauck’a Almanya'nın ilk Türk kökenli Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile Vali Şükrü Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türk Kızılayı Ülke Alan Koordinatörü Ayhan Ballı ve AFAD yetkilileri eşlik etti.
 
Türk Kızılayı ile işbirliğinde 2,5 milyon liralık katkı
 
Konaklama merkezinde yetkililerden bilgi alan, çalışmaları yerinde inceleyen ve Suriyelilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Gauck, Suriyelilere yardım yapılmasına ilişkin şunları söyledi:
 
“Yerel kuruluşlar, devlet kuruluşları, aynı zamanda halk bu insanlara yardım etmek için elinden geleni yapıyor. UNICEF gibi örgütlerin de burada neler yaptığını görme fırsatına kavuştum. Çok büyük bir görev var karşımızda. Biz insanlık konusunda önemli kazanımları olan ülkeyiz. Bu nedenle tabi ki Almanya'da mülteciler var. Mülteci olarak ve şahıs olarak da Suriyeliler var. Bundan dolayı da çok mutluyum fakat daha çok şey yapabiliriz diye düşünüyorum. Biz tabi ki Türkiye'deki ve sadece kamplardaki mülteciler için yardım etmiyoruz. Finans yardımımız var. Fakat birçok ülkedeki Suriyeli mülteciler için bu finans yardımını yapıyoruz. Bu nedenle yardımlarımız Türkiye ile sınırlı değil. Fakat şunu söyleyebilirim. Türk Kızılayı ile işbirliğinde 2,5 milyon liralık katkımız oldu. Türk Kızılayı için en kısa süre içerisinde çalışmalarımız olacak.”
 
Yardım çalışmaları hakkında Almanya'ya döndüğünde milletvekilleri ve Şansölye ile görüşeceğini de dile getiren Gauck, Türk Kızılayı ve AFAD’ın konaklama tesisinde verdiği hizmetten etkilendiğini sözlerine ekledi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ