Haber Arşivi

5 / 0
06/05/2014

Milli Mücadele Kahramanı Kara Fatma’ya Türk Kızılayı Sahip Çıktı

Kendisine bağlanan üsteğmenlik maaşını Kızılay’a bağışlayan Milli Mücadele dönemi kahramanlarından Kara Fatma lakaplı Fatma Seher için anıt mezar yapımına başlandı. Çalışmaları devam eden anıt mezarın açılışının, Türk Kızılayı’nın kuruluş yıl dönümü olan 11 Haziran tarihinde yapılması planlanıyor.
 
Milli Mücadele döneminde asker eşiyle birlikte cepheden cepheye koşan, askerlere yemek pişiren, gerektiğinde yaralarını saran Erzurumlu Fatma Seher (Kara Fatma)  adına,  Türk Kızılayı tarafından, İstanbul Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı’nda anıt mezar yapılıyor.
 
Asker olmamasına rağmen Sarıkamış’ta savaşan ve kurduğu 300 kişilik birlikle vatan toprağını düşman karşısında savunan Fatma Seher’in kahramanlıkları sadece yurt içinde değil yurt dışında da yankı buldu. Ulu Önder’in izniyle üsteğmen rütbesiyle savaşa katılan Kara Fatma, aynı kahramanlığı kendisine bağlanan maaşı Kızılay’a bağışlayarak gösterdi. 1955 yılında hayatını kaybeden Kara Fatma’nın naaşı İstanbul Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığına defnedildi.
 
Kurucularına ve tarihinde yer eden isimlere karşı vefa örneği sergileyen Türk Kızılayı bu defa Fatma Seher adına bir anıt mezar yaptırıyor. Türk Kızılayı’nın 146’ncı kuruluş yıl dönümü olan 11 Haziran tarihinde törenle açılması planlanan anıt mezarın yapımı tüm hızıyla devam ediyor.
 
Fatma Seher (Kara Fatma) hakkında
 
Erzurum’da dünyaya gelen Fatma Seher, Balkan Harbi yıllarında asker olan eşiyle birlikte Edirne’ye yerleşir. Sarıkamış’a gönderilen eşiyle birlikte bu defa Doğu Cephesi’nde çeşitli görevler üstlenir. Eşinin şehit düşmesinden sonra Fatma Seher’in savaş sahnesine çıktığı görülür. Akrabalarından oluşan bir müfreze oluşturur. Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin ister. “Kara” lakabını da, üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal’den alır. Aşçılık, hastabakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi’nde 300 kişilik birliği komuta eder. Savaşın sona ermesinden sonra İstanbul’a yerleşir. Devletin kendisine bağladığı maaşın tek bir kuruşuna bile dokunmadan Kızılay’a bağışlar. 2 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul Darülaceze'de hayata veda eder.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ