Haber Arşivi

5 / 0
07/05/2014

Başbakan Erdoğan’dan Türk Kızılayı’na Teşekkür

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlanan “Afete Hazır Okul” projesinin lansmanına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’da yaşanan sel ve heyelana dikkat çekerek, Türk Kızılayı’nın ülkeye ulaşan ilk uluslararası yardım kuruluşu olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, çalışmalarından dolayı Türk Kızılayı’na teşekkür etti.
 
Afete Hazır Okul projesinin İstanbul’da gerçekleştirilen lansman programına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Bakanlar, Milletvekilleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve çok sayıda öğrenci katıldı. Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek’in de katıldığı programın açılışında bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, yakın zaman önce Afganistan’da yaşanan afete dikkat çekti.
 
“Afganistan’a Ulaşan İlk Yardım Kuruluşu Kızılay”
 
“Kardeş ülke Afganistan'da toprak kayması neticesinde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarına, tüm Afganistan halkına sabır ve başsağlığı temennilerimizi iletiyorum” diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Afganistan'ın kuzeydoğusunda, Badahşan vilayetindeki bir köy, maalesef tamamen toprak altında kaldı. Şu ana kadar yaklaşık 300 kişinin cesedine ulaşılabildi. Vefat edenlerin sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Türk Kızılayı, bu büyük afetin ardından bölgeye ulaşan ilk uluslararası yardım kuruluşlarından biri oldu. Kızılay, tespit çalışmalarını yaptıktan sonra bölgede ihtiyaç duyulan yardımları ulaştırmak için çalışmalarına başladı. Aynı şekilde AFAD şu anda bu çalışmalarını sürdürüyor. Yine bir Türk insani yardım kuruluşu İHH da bölgeye ulaştı ve mağdurların elinden tutmaya başladı. Kızılay'a, AFAD'a, İHH'ya bölgeye ulaşan tüm yardım kuruluşlarına da bu vesileyle teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”
 
"Şimdi Yeni Kızılay Var"
 
Türkiye’de yaşanan afetleri hatırlatan, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının afetlere müdahaledeki gücüne vurgu yapan Başbakan Erdoğan, “Kütahya Simav depreminde de yine anında müdahaleyle Simav'a ulaştık. Bir yıl içinde Simav'ı da yeniden inşa ettik. Her şeyiyle. Evleriyle, okullarıyla, sosyal donatı alanlarıyla, her şeyiyle... Bu artık şunu gösteriyor; benim devletim benim yanımdadır” diye konuştu.
 
Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova ve Gölcük’te yaşanan depremler sonrasında benzer bir afet müdahalesi gösterilemediğine de dikkat çeken Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
 
“Ama biz bunu hamdolsun geldik hallettik. Bu süreçte sadece AFAD'ı hızlı ve etkin müdahale yapan bir kurum haline getirmekle kalmadık, sivil toplum kuruluşu niteliğindeki yardım kuruluşlarımızın da güçlenmesini sağladık. Artık eski Kızılay yok. Şimdi yeni Kızılay var. Dünyanın neresinde olursa olsun, yaşanan afetlerde, olay yerine ilk ulaşan, mağdurlara yardım elini ilk uzatan kuruluşlardan biri haline getirdik. Bunun yanında pek çok sivil yardım kuruluşumuz, dünyanın dört bir yanında göğsümüzü kabartan başarılı çalışmalar yürütüyor. Bu vesileyle gerek AFAD, gerek Kızılay ve gerekse diğer sivil yardım kuruluşlarımızın çalışmalarında büyük bir özveriyle görev alan herkese şükranlarımı sunuyorum.”
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ