Haber Arşivi

5 / 0
09/05/2014

8 Mayıs’ta Dünyaya Yardım Mesajı

8 Mayıs Uluslar arası Kızılay Kızılhaç Günü’nde, Hareketin Merkezi  Cenevre’den TRT Türk’te canlı yayına katılan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tüm dünyaya “Suriyelilere yardım” çağrısında bulundu.
 
Üye 188 Ülkenin Ulusal Derneği Bulunuyor

1863 yılında, savaş alanında yaralanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğan Kızılay Kızılhaç Hareketi, 188 üye ulusal derneğiyle Hareketin kurucusu İsviçreli Henry Dunant’ın doğum günü olan 8 Mayıs gününü, tüm dünyada “Dünya Kızılay Kızılhaç Günü” olarak kutluyor.

Uluslar arası Kızılay Kızılhaç Hareketi’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan Türk Kızılayı da  8 Mayıs’ı Hareketin merkezi İsviçre’nin Cenevre kentindeki Yönetim Kurulu Toplantısında kutladı.  Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, TRT Türk Televizyonu’nda katıldığı ‘Kızılay Kızılhaç Hareketini’ konu alan Dünya Gündemi programına Cenevre’den katıldı. Genel Başkan Akar,  “8 Mayıs’ta 188 ulusal dernek hareketin temel ilkeleri olan insanlık, ayırım gözetmemek, tarafsızlık, hayır kurumu niteliği, bağımsızlık, evrensellik ve birlik ilkelerini daha geniş kitlelere aktarmak ve bunu yaygınlaştırmak için faaliyetlerde bulunuyor. Uluslararası Kızılay - Kızılhaç hareketinin etkin bir üyesi olan Türk Kızılayı da 1868 yılında dünyadaki ilk Kızılay olarak kuruldu. Uluslararası harekete “kızılay” amblemini de Türk Kızılayı verdi” diye konuştu.

Türkiye’nin Suriye Yardımı 2.5 Milyar Dolar

Genel Başkan Akar, yayında yöneltilen “4 yıldır Türkiye sınırındaki Suriyelilere yönelik yardım çalışmalarını yürütüyorsunuz. Diğer ulusal dernekler ve dünya yeterli desteği verdi mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türkiye, Suriyeli kardeşlerini tüm gücünü kullanarak 4 yıldır misafir ediyor. Ancak maalesef uluslar arası camiadan yeterli desteği alamadık. Elbette iyi niyetli çabalar var. Ancak yeterli değil. Türkiye’nin 2.5 milyar dolara ulaşan yardımını göz önüne alınca verilen destek de devede kulak kalıyor. Türk Kızılayı ve bir ulusal dernek olarak 350 milyon dolarlık yardım kampanyası gerçekleştirdik. “

Genel Başkan Akar, Cenevre’deki Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Türk Kızılayı olarak Suriyelilere yönelik yardımları gündeme getirdiklerinin altını çizerek tüm dünyaya yardım çağrısında bulundu. Akar“ Tüm dünyayı sınırımızda, yanı başımızda insani ihtiyaçlarını gideremeyen, kendi ülkelerinde göçmen durumuna düşen Suriyelilere yardıma çağırıyoruz. 4 yıldır hamiyetperver desteğini esirgemeyerek dünyaya örnek olan halkımızı da biraz daha gayrete davet ediyoruz” dedi.      

Genel Başkan Akar, Türk Kızılayı’nın insani yardımlarını sınır boyundaki 12 sıfır noktasından sürdürdüğünü hatırlatarak “Eğer Suriye topraklarında yardıma muhtaç olan insanlara sınırdan yardımları ulaştırmasaydık kitlesel ölümler olacaktı. Elimizden geldiğince yardımlarımız sürecek” diye konuştu. 

Türk Kızılayı Hareketin En Etkin Üyesi

Türk Kızılayı, 29. Uluslararası Konferansta, Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu’nun (IFRC) yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçilmiştir.

Türk Kızılayı, uluslararası hareket bünyesinde yer alan, Üst Düzey Uygulama Danışma Grubu,  Kurul Gelişim Grubu, Tsunami Komitesi, Avrupa Konferansı, Akdeniz Konferansı, Balkan Konferansı, Donör Forumu gibi oluşumların içerisinde aktif olarak yer almaktadır.

Özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası insani yardım çalışmaları ile Türk Kızılayı, Uluslararası Hareket içerisindeki saygınlığını ve etkinliğini her geçen gün arttırmaktadır.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ