Haber Arşivi

5 / 0
26/05/2014

Türk Kızılayı’nın Soma’daki Ailelere Desteği Sürüyor

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazanın hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayı, yaklaşık 266 bin 770 kişilik kumanya ve sıcak yemek dağıttı. Faaliyetlere Kızılay çalışanlarının yanı sıra Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Kızılay gönüllüleri de destek verdi. Hayatını kaybeden madencilerin ailelerine ise psikososyal destek veren Türk Kızılayı, önümüzdeki günlerde de çalışmalarını sürdürecek.

Olayın meydana geldiği bölgeye ilk ulaşan yardım kuruluşu olan Türk Kızılayı, afet müdahale ekibi ve sosyal hizmet uzmanlarından 51 personel, Şube Başkanlıkları ile gönüllülerden oluşan 100 kişi olmak üzere toplamda 151 kişilik ekiple alanda görev yaptı. Türk Kızılayı ekipleri bölgedeki madenci yakınları ile görev yapan arama kurtarma, sağlık ekipleri ve güvenlik görevlilerinin tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Ayrıca Türk Kızılayı Şubeleri aracılığıyla ailelere gıda malzemesi yardımında bulunuluyor.

Enerji Bakanı Yıldız’dan Kızılay’a Soma Teşekkürü
Kazanın meydana geldiği madende arama kurtarma faaliyetlerinin sona ermesinin ardından Bakan Taner Yıldız, olayın ilk saatlerinde bölgeye ulaşan, her türlü lojistik desteği veren Kızılay'ın bu önemli görevi başarıyla yerine getirdiğini söyledi. Kızılay uzman ekibinin ve gönüllülerinin fedakârca çalıştığını, maden işçilerinin yakınlarını yalnız bırakmadığını ifade eden Bakan Yıldız, tüm Kızılaycılara teşekkür etti.

Ailelere ve Kurtulan Madencilere Psikososyal Destek
Kazada yaşamını yitiren madenci ailelerinin yaralarını sarmak isteyen Türk Kızılayı, psikososyal hizmetlerine de ağırlık veriyor. Türk Psikiyatri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Psikologlar Derneği, Çocuk Ruh Sağlığı Derneği, Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik Derneği’nden oluşan Afetlerde Psikososyal Destek Hizmetleri Birliği’nin sekretaryasını Türk Kızılayı yürütüyor. Birlikte yer alan uzmanlardan ekipler oluşturuldu. On aylık bir rehabilitasyon çalışması yürütecek olan her ekipte bir psikolog, bir sosyal hizmet uzmanı ve bir psikiyatrist yer alıyor. Ailelere ve kurtulan madencilere yönelik ev ziyaretlerine de başlayan Kızılay ekipleri, acıyla başa çıkma yöntemlerini anlatıyor ve travmanın nasıl atlatılabileceğine ilişkin bilgi veriyor. Öğretmenlerin de bilgilendirildiği çalışmalarda çocuklar için de psikososyal destek sağlanıyor.

Ayrıca Soma, Kınık ve Savaştepe’de bölge halkı başta olmak üzere olaydan etkilenenlere psikososyal destek, kısa ve uzun dönemli psikolojik destek hizmetlerinin verileceği 3 ayrı kalıcı Psikososyal Destek Merkezi oluşturulacak.
 • Resim : 1
 • Resim : 2
 • Resim : 3
 • Resim : 4
 • Resim : 5
 • Resim : 6
 • Resim : 7
 • Resim : 8
 • Resim : 9
 • Resim : 10
 • Resim : 11
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ