Haber Arşivi

5 / 0
28/05/2014

Madencinin Battaniyesi Türk Kızılayı Müzesi’nde

Maden kazasında yaşamını yitiren madencilerden Nurhan Yankın’ın cenazesinin sarılı olduğu ve daha sonra kardeşi tarafından temizlenerek Türk Kızılayı’na verilen battaniye, Türk Kızılayı Müzesi’nde sergilenmek üzere Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar’a teslim edildi.
 
Yakınını kaybeden vatandaşın emanet ettiği battaniyeyi Türk Kızılayı Soma Şubesi Başkanı Aziz Günal ve yönetim kurulu üyeleri Genel Merkeze getirdi. Battaniyenin teslim törenine Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Vekili Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Prof. Dr. Gülsüm Özet, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Teftiş Kurulu Başkanı Özkan Kalemci ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu katıldı.
 
“Kızılay kara gün dostudur”
 
Yaşamını yitiren işçilere rahmet, kederli ailelere ise başsağlığı dileyen Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, “Türk Kızılayı olarak biz de Soma operasyonu sırasında rol aldık. Gerek kurtarma çalışmaları sırasında, gerek kurtarma çalışmaları sonrasında, psikososyal destek vermek suretiyle Somalı kardeşlerimizin yanında olduk. Olmaya da devam ediyoruz Türk Kızılayı, Türk milletinin kara gün dostudur. Her kara gününde yanında olmaya devam edecektir, bütün dünyasını paylaşmaya devam edecektir.” ifadesini kullandı.
 
“Battaniyenin başka birine de lazım olabileceğini düşünmüş”
 
Battaniyeyi Akar'a teslim eden Türk Kızılayı Soma Şube Başkanı Aziz Günal, “Şehidimizin yakını aynı zamanda maden ocağında berabermiş çalışıyormuş. Abisi vefat ediyor, kendisi kurtuluyor. O gün biz hastanede battaniye dağıttık Kızılay olarak. Burada hanımının ve yakın akrabalarının bu battaniye içinde üç kişinin yattığını söyledi. Hastanede, maden ocağında ve mezarlıkta gerçekleştirdiğimiz çalışmaları gördükten sonra duygulandığını, bundan dolayı da battaniyeyi başka birine lazım olur diye bize teslim etmek istediğini söyledi.” şeklinde konuştu.
 
“Minnetle anacağız”
 
Soma Şubesi çalışanlarını, ölen madenci Yankın’ın ailesinden aldıkları emaneti, muhafaza etmek üzere kendilerine getirdiğini aktaran Akar, “Şube Başkanımız Aziz Bey de orada gözyaşları içerisinde bunu teslim aldı. Biz de televizyondan izledik. Sonra telefon açtım ve kendisini tebrik ettim. Böyle bir olayın farkında olduğu ve bu reaksiyonu gösterdiği için. Biz de bu emaneti aldık. Şehidimizin üzerinden çıkan bu battaniyeyi, müzemizde sergileyeceğiz ve her zaman Soma’da şehit olan kardeşlerimizi, canlarımızı rahmetle ve minnetle anmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ