Haber Arşivi

5 / 0
03/06/2014

İlk Yardım Eğitim Merkezleri Koordinasyon Toplantısı Samsun’da Yapıldı

Türk Kızılayı sürdürülen ilk yardım eğitimlerinin daha etkin ve kaliteli olarak devam ettirilmesi amacıyla Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın katılımıyla “Türk Kızılayı İlk Yardım Eğitim Merkezleri 9. Koordinasyon Toplantısı”nı Türk Kızılayı Samsun Şubesi’nin ev sahipliğinde düzenledi.
 
Bünyesinde ilk yardım eğitim merkezi bulunan 26 Türk Kızılayı Şubesi’nden şube başkanları, yönetim kurulu üyeleri, ilk yardım eğitim merkezi müdürleri, ilk yardım eğitimcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda ilk yardım merkezlerinin ve eğitimlerin daha verimli hale getirilmesi görüşüldü.
 
“İlk yardım hayati önem taşıyor”
 
İlk yardımın insan için hayati önem taşıdığını vurgulayan Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, “Türk Kızılayı kuruluşunun bir gereği olarak 1960 yılından bu yana toplumun afetlerde zarar görebilirliğini en aza indirmek ve kaza sonrası meydana gelen ölüm ve sakatlıkları azaltmak amacıyla ilk yardım eğitim programını sürdürüyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların daha etkin yürütülebilmesi için 2000 yılında “İlk Yardım Eğitimlerinin Standardizasyonu Projesi”ni başlattık. Böylelikle ülkemizde, ilk yardım eğitimlerinin uluslararası kriterlere uygun standartta verilmesine öncülük ettik. 26 İlk Yardım Eğitim Merkezimizde ise ilk yardım eğitimlerini sürdüren uzman personelimiz ile başarılı olan katılımcılara Avrupa ülkelerinde de geçerliliği olan İlk Yardım Sertifikası veriyoruz. Bu kapsamda 2000 yılından bu yana 100.000 kişiyi İlk Yardım Uzmanı yaptık.” şeklinde konuştu.
 
İlk Yardım Nedir?
 
Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması yada durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın yapılan ilaçsız uygulamalardır. Yapılan bilimsel çalışmalar; herhangi bir kaza ya da felakete maruz kalmış kişilere tıbbi yardım ulaşıncaya kadar, olay yerinde, zamanında, bilinçli ve etkin ilk yardım uygulamalarıyla ölüm, yaralanma ve sakatlıkların önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ