Haber Arşivi

5 / 0
12/06/2014

Türk Kızılayı Bosna Hersek’teki İbadethaneleri de Yeniliyor

Türk Kızılayı’nın dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’teki yardım çalışmaları binlerce ailenin yeniden hayata tutunmasını sağladı. Manevi olarak destek veren ibadethanelerin de yenilenme çalışmalarına başlayan Türk Kızılayı ekipleri, Samats bölgesinde bulunan Aziziye Camii’nin halılarını yeniledi. 
 
Etkili yağışlarının neden olduğu sel felaketi Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’da büyük çapta maddi hasara neden oldu. Onların da yardımına, Türk halkının merhamet elini tüm dünyaya ulaştıran Türk Kızılayı koştu. Şimdi o insanlar Türk Kızılayı’nın da desteğiyle ayağa kalkmaya, hikâyelerini baştan yazmaya çalışıyorlar.  
 
Bosna Aziziye Camii İmamı Karaimamoviç “Desteklerinizle Ayakta Duracağız”
 
Türk Kızılayı afet müdahale uzmanlarının ulaşabildiği Bosna Hersekli selzedelerden biri de Aziziye Camii İmamı Saffet Karaimamoviç. Yapılan incelemeler sonucunda Kızılaycılar, selden zarar gören görev yaptığı caminin halılarını yeniledi. Aziziye Camii İmamı Karaimamoviç ise yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
“Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkanlığı Samats Bölge İmamı ve Aziziye Cami İmamı görevini yürütüyorum. Camimiz bölgenin en güzel camisiymiş, 19. Yüzyılda Sultan Aziz zamanında yapılmış, fakat savaşta tamamen yıkılmış. 1992’den sonra burada kurduğumuz vakıf sayesinde yeniden inşa ettik. Allah bunu bize nasip etti. Sel bütün Bosna Hersek’te olduğu gibi bizi de bu hale getirdi. Mayıs ayının ortalarında başlayan yağmur sonrası iki hafta boyunca suyun, çamurun ve pisliğin içinde barındık. Bize şu an her yerden yardım yağıyor. Fakat asıl ihtiyacımız olan şeyleri Müslüman Türklerden istiyoruz, sizlerden yardım diliyoruz. Bütün Bosna Hersek ve Samats adına teşekkür ediyorum.”
 
“Tam toparlanmıştık ki şimdide sel vurdu”
 
“İnsanlar buraya gelip kendi gözleri ile görmeliler, burası televizyondan izlediklerinden çok daha kötü durumda. Bu şehir savaş zamanında ve sonrasında çok sıkıntı çekti, halende çekiyor. Savaşta bizi kovdular, mallarımızı yağmaladılar, bizi helak ettiler. Sonrasında insanlar kalplerinin sesini dinledi ve buraya geri döndü, evlerini onardı, işsiz güçsüz kaldı, çöplerden ekmek bularak beslendi, insan yerine konulmadılar. Tam toparlanmıştık ki şimdide sel vurdu. Zararımız milyonlarca Mark’ı buluyor. Bu yardımlar sayesinde uzun sürede de olsa toparlanacağımıza Allah’a ve iyi insanlara inanıyoruz. Türk Devletine, Başbakan Erdoğan’a ve sizin gibi büyük insani yardım organizasyonlarına, Müslümanlara, Müslüman olmayanlara çok teşekkürler, hepsi günlerce haftalarca yardıma koştular. Bir süre öncesine kadar evlerimizin tamamı sular altındaydı. Şimdi içlerine girebilir miyiz, temizleyebilir miyiz diye düşünüyoruz. Bu şehirdeki evlerin çoğunu yeniden yapmamız gerekecek. Bunun üstesinden nasıl geleceğimizi düşünüyoruz. İnsanlar tekrar buradan göç etti, evlerini terk etti. Ama geri döneceğiz. Bize şu anda özellikle ev eşyası, yatacak yatak lazım, özellikle yıkama ve kurutma makineleri lazım bunlar evlerimizi eski haline getirmek için çok önemli. Bunu ister nakden ister kendi elleri ile yapabilirler. Her şeyimizi kaybettik, sadece duvarlar kaldı.”
 
“Herkese teşekkür ediyorum”
 
Fabrikalar çalışmaya başladığında, evlerimiz içine girebilecek duruma geldiğinde yardıma ihtiyacımız kalmayacak. Kazandığımız para ile kendi ayaklarımız üzerinde durmaya başlayacağız. Bütün bu yardımlar için kalpten teşekkür ediyoruz. Eyüp Belediyesine, Kızılay’a, Türk Halkına, Türk Büyükelçiliğine, adını saymayı unuttuğum, bizi her gün arayanlara teşekkür ediyoruz. Kamyonlarıyla gelip, bizi suyun altından çıkaran, her yeri yıkayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine çok teşekkür ediyoruz. Daha çok sıkıntı çekeceğiz ama ayaklarımızın üzerinde desteklerinizle duracağız.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ