Haber Arşivi

5 / 4
16/06/2014

Kızılay’dan Fatma Seher’e Anıt Mezar

Kendisine bağlanan üsteğmenlik maaşını Kızılay’a bağışlayan Milli Mücadele dönemi kahramanlarından Kara Fatma lakaplı Fatma Seher için yapılan anıt mezar törenle açıldı.
 
Milli Mücadele döneminde asker eşiyle birlikte cepheden cepheye koşan, askerlere yemek pişiren, gerektiğinde yaralarını saran Erzurumlu Fatma Seher (Kara Fatma)  adına,  Türk Kızılayı tarafından, İstanbul Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı’nda anıt mezar yapıldı. Asker olmamasına rağmen Sarıkamış’ta savaşan ve kurduğu 300 kişilik birlikle vatan toprağını düşman karşısında savunan Fatma Seher’in kahramanlıkları sadece yurt içinde değil yurt dışında da yankı buldu. Ulu Önder’in izniyle üsteğmen rütbesiyle savaşa katılan Kara Fatma, aynı kahramanlığı kendisine bağlanan maaşı Kızılay’a bağışlayarak gösterdi. 1955 yılında hayatını kaybeden Kara Fatma’nın naaşı İstanbul Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığına defnedildi.
 
“Vatana, Millete Vakfedilmiş Bir Yaşam”
 
Kurucularına ve tarihinde yer eden isimlere karşı vefa örneği sergileyen Türk Kızılayı bu defa Fatma Seher adına bir anıt mezar yaptırdı. Anıt mezarın açılışına Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Aslan, Teftiş Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ile Fatma Seher Erden'in yakınları, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, ‘Milli Mücadelede Bir Kadın Üsteğmen Kara Fatma’ kitabının yazarı İlknur Bektaş, Harbiye Askeri Müze Başkanı Albay Metin Anahtarcıoğlu ile Kızılay Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. 
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “İlknur Bektaş Hanımefendiye, İstiklal Savaşı’nın gizli kalmış kahramanı Fatma Seher Hanım’ın hayatını kitaplaştırdığı için öncelikle halkımız ve Türk Kızılayı adına teşekkür ediyorum. Fatma Seher Hanım vatanına, milletine, dinine vakfedilmiş bir yaşam sürdü. Hiç yoktan en ön saflara geçip çavuştan üsteğmen rütbesine yükseldi. Önüne kattığı düşmanı esir alıp, savaş meydanında kahramanca çarpışan bu ulu kişiliğin manevi huzurunda bulunmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.
 
“Mehmet Akiflere, Kara Fatmalara Layık Olacağız”
 
Türk Kızılayı olarak Fatma Seher Hanım’a bir minnet borcumuz vardı diyen Genel Başkan Akar, “Tıpkı İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif  Ersoy’un İstiklal Marşı’ndan kazandığı ödülü Kızılay’a bağışlaması gibi,  Fatma Seher Hanım da maaşını Türk Kızılayı’na bağışladı. Bu paraların miktarı önemli değil. Burada vatanını, milletini ne derecede sevdiği malum olan kıymetli şahsiyetlerin Kızılayı da öncelikleri arasına alması, Kızılaya bağışta bulunması çok çok değerli. 146 yıldır milletinin, devletinin yanında olan Türk Kızılayı olarak Kara Fatmalara, Mehmet Akif Ersoylara layık olmaya çalışacağız. Kızılay, vefa borcunu unutmayan bir kurumdur. Daha önce de Kızılay’ın kurucularından Doktor Abdullah Bey ve Kırımlı Aziz Bey’in  mezarı yaptırılarak, inananların dualarına vesile edilmiştir. Burada vatandaşların okuyacağı Fatiha’nın da Fatma Seher Hanımın aziz ruhuna değmesini Allah’tan niyaz ederim. Şu an bu kabristanda bulunmaktan büyük onur duyuyorum.” ifadesinde bulundu.
 
Fatma Seher Hanım’ın torunu Orkun Kuşlu da “Böyle bir ecdadın torunu olmaktan gurur duyuyorum. Kara Fatma Teyzem nezdinde tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarını rahmetle anıyorum” dedi.  Yazar İlknur Bektaş da “Varlığı konusunda danıştığım herkes bana 'Acaba Kara Fatma efsane mi?' diye yaklaştı. Dört yıllık araştırmanın sonunda bir efsane olmadığını göstermiş olduk. 'Kara Fatma' kahraman, cefakâr, emektar Türk kadınının da sembolü. Çalışmamda bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Genel Başkan Akar,  İlknur Bektaş ve Orkun Kuşlu’ya günün anısına plaket verdi. Anıt mezarın açılışının ardından davetlilere kavurma ve pilav ikram edildi.
 
Gazi Üsteğmen Fatma Seher (Kara Fatma) hakkında
 
Erzurum’da dünyaya gelen Fatma Seher, Balkan Harbi yıllarında asker olan eşiyle birlikte Edirne’ye yerleşir. Sarıkamış’a gönderilen eşiyle birlikte bu defa Doğu Cephesi’nde çeşitli görevler üstlenir. Eşinin şehit düşmesinden sonra Fatma Seher’in savaş sahnesine çıktığı görülür. Akrabalarından oluşan bir müfreze oluşturur. Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin ister. “Kara” lakabını da, üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal’den alır. Aşçılık, hastabakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi’nde 300 kişilik birliği komuta eder. Savaşın sona ermesinden sonra İstanbul’a yerleşir. Devletin kendisine bağladığı maaşın tek bir kuruşuna bile dokunmadan Kızılay’a bağışlar. 2 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul Darülaceze'de hayata veda eder.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ