Haber Arşivi

5 / 0
18/06/2014

Bosna Hersek Yardımlarınızı Bekliyor

Yakın bir zaman önce yaşanan yağışlar nedeniyle sel sularına teslim olan Bosna Hersek için insani yardım operasyonu başlatan, Türkiye’den Bosna’ya yardım köprüsü kuran Türk Kızılayı, bundan sonraki süreçte de Bosnalıları yalnız bırakmamak için yardım kampanyası başlattı. “Bosna’nın Umutlarını Sel Aldı” sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesinde toplanacak yardımlar selden etkilenen yüzbinlerce aileye ulaştırılacak.
 
Son 120 yılın en şiddetli yağışlarına teslim olan Bosna Hersek’e, akut dönemde, havayolu ve karayolu ile yüzlerce ton yardım malzemesi ulaştıran, ihtiyaç sahiplerine dağıtımları gerçekleştiren Türk Kızılayı, evlerine geri dönmeyi bekleyen ailelere destek olabilmek için bir yardım kampanyası başlattı.
 
Bosnalılar Evlerine Dönecekleri Günü Bekliyor
 
Sel sularının çekilmesi ve tahliye edilmesinden sonra afetin bilançosu daha net ortaya çıktı. Onlarca insan sel sularında hayatını kaybetti. Onbinlerce aile terk ettikleri evlerine geri dönmek için bekliyor. Günlerce sel sularının ve çamurun altında kalan evlerde eşyaların tamamı kullanılamaz hale geldi. Bosnalılar şimdi yeni yardımları bekliyor. Dün olduğu gibi bugün de en büyük yardım eli Türkiye’den Bosna’ya uzanıyor.
 
Türk Kızılayı tarafından “Bosna’nın Umutlarını Sel Aldı” sloganıyla başlatılan yardım kampanyası sayesinde, tarihi bağımız olan kardeş ülke Bosna’nın yaralarına bir kez daha merhem olunacak, gözyaşları dindirilecek.
 
Bosna’ya yüzlerce ton yardım malzemesi gönderildi
 
Türk Kızılayı, selin hemen ardından bölgeye havayolu ile yardım malzemesi ulaştırdı. Aynı zamanda battaniye ve hijyen malzemesinden oluşan 2 TIR yardım malzemesi de ülkeye gönderildi ve dağıtımı yapıldı.
 
Türkiye’deki belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği gerçekleştiren Türk Kızılayı, ilk aşamada Beşiktaş Belediyesi ile Bosna Sancak Derneği’nin 2 TIR’lık yardımını bölgeye ulaştırdı. Daha sonra Eyüp Belediyesi’nin temin ettiği 7 TIR’lık yardım malzemesini de Bosna’daki ihtiyaç sahiplerine dağıtan Türk Kızılayı, yine Bosna Sancak Derneği’nin bağışladığı 2 TIR yardımı da Bosna’ya ulaştırdı. Kağıthane Belediyesi’nin bağışladığı temizlik malzemeleri, battaniye, ayakkabı ve set üstü ocaktan oluşan 2 TIR yardımı da ülkeye sevk eden Türk Kızılayı, selden etkilenen tüm bölgelere yardımlarını ulaştırmayı sürdürüyor. Yardım malzemelerinin dağıtımını Türk Kızılayı personeli gerçekleştiriyor.
 
Nasıl Bağış Yapabilirsiniz?
 
Türk Kızılayı internet sayfası üzerinden “Bosna’ya İnsani Yardım" kampanyası menüsünü kullanarak elektronik işlemle,
 
168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattından,
 
Tüm bankaların Kızılay bağış hesaplarına,
 
Tüm GSM operatörleri üzerinden 2868'e mesaj yollayarak bağışta bulunabilirsiniz.
 
Bağışlarınızın takibini, web sitemizin bağış sekmesinde yer alan “Bağış Takibi” bölümüne, T.C. kimlik numaranızı veya bağışçı kodunuzu girerek yapabilirsiniz.
 
100 TL ve üzerinde bağış yapan ve adres belirten tüm bağışçılarımıza teşekkür belgesi ile geri dönüş yapılmaktadır.
 
Bağışlarla ilgili daha fazla bilgi almak için 168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattını arayabilirsiniz.
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ