Haber Arşivi

5 / 0
18/06/2014

Bosna’nın Yarasını Saracak Yeni Yardımlar Yola Çıktı

Selin vurduğu Bosna’ya daha önce 15 TIR ve 1 kargo uçağıyla yardım ulaştıran Türk Kızılayı, afetzedelerin eve dönüş süreçlerini kolaylaştırmak için, bu defa ülkeye mobilya gönderdi. Koltuk, kanepe, yatar ve daha birçok ev eşyası düzenlenen törenin ardından Bosna'ya doğru yola çıktı.
 
Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) girişimleriyle temin edilen 5 TIR dolusu mobilya Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından Bosna’ya gönderildi. Törene Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Sekreter Av. Ulviye Turgut, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Mintez Şimşek, Hasan Sivrikaya ve Kızılay çalışanları katıldı. MOSDER Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu da törende yer aldı.
 
“Ayrım Gözetmeden Yardımda Bulunduk”
 
Törende yaptığı konuşmada, afetin vurduğu Bosna’ya yapılan yardımlara ilişkin bilgi veren Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Dil, din, ırk ayrımı yapmadan herkese yardım ulaştırdık” dedi. Akar, sel sularına teslim olan tüm evlerde mobilyaların ve eşyaların kullanılamaz hale geldiğini, MOSDER’in mobilya yardımının bu nedenle anlamlı ve önemli olduğunu da kaydetti.
 
Yeni sevkiyatla birlikte Bosna’ya 20 TIR yardımda bulunduklarını ifade eden Akar, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Önümüzdeki günlerde malzeme sevkiyatı devam edecek. Yaklaşık olarak 5-6 milyon dolarlık projeksiyon öngörüyorlar. Devamlı olarak bu mobilyaları oraya sevk edecekler. Bunun yanında başta İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere ilçe belediyelerimiz de yardımlarını Kızılay üzerinden yapmaktadır. Yardımlarını Kızılay’a teslim eden herkese teşekkür ediyorum.”
 
Bosna İçin Yardım Kampanyası
 
Bosna Hersek Kızılhaç Başkanı ile yaptıkları görüşme sonucunda ihtiyaç tespiti yaptıklarına dikkati çeken Akar, buna göre “Bosna'nın Umutlarını Sel Aldı” sloganıyla yeni bir yardım kampanyası başlattıklarını kaydetti.
 
Vatandaşları kampanyaya katılmaya davet eden Akar, “Türk Kızılayı, yaralarını sarmaya çalışan Bosna'yı bundan sonraki süreçte de yalnız bırakmayacak” ifadesini kullandı.
 
Irak’a İnsani Yardım Malzemesi Sevkiyatı Başladı
 
Yaptığı konuşmada, Musul’da yaşanan çatışmalar ve sonrasında yaşanan ülke içi göçe de değinen Akar, konuyla ilgili şunları söyledi:
 
“Türk Kızılayı olarak bu konuda da tüm tedbirlerimizi almış vaziyetteyiz. Birleşmiş Milletlerce bölgede teşkil edilen kampta, Türk Kızılayı’na ait gıda maddesi, mutfak seti, battaniye gibi 2 bin aileye yetecek insani yardım malzemesi şu anda dağıtılmaktadır. Yardımlarımız devam edecek. İnsani yardım yapmak üzere hazır vaziyette devletimizin emrini beklemekteyiz. Tabii stratejik bir hadise. Savaş alanından bahsediyoruz. Terörist güçlerden bahsediyoruz. Konuyla alakalı yardıma hazır vaziyette sınırda bekliyoruz. Gereken tedbirleri aldık. Her türlü ihtiyaca cevap verebilecek malzeme stoğumuz tamdır. Konuyla alakalı devletimizin, AFAD'ın, Başbakanlığımızın ve ilgili idarelerimizin bize verecekleri talimata ve gösterecekleri yola göle yardıma hazır şekilde beklemekteyiz.”
 
“Yardımlar Bununla Sınırlı Kalmayacak”
 
MOSDER Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu da firmaların yaptığı bağışları Türk Kızılayı'nın öncülüğünde kardeş olarak gördükleri Bosna Hersek halkına yolladıklarını belirtti. Bosna Hersek'i Osmanlı'nın bir emaneti olarak gördüklerini ifade eden Tuğlu, yardımların bununla sınırlı kalmayacağını vurguladı.
 
Konuşmaların ardından, yardım malzemelerinin yüklü olduğu 5 TIR, alkışlarla Bosna Hersek'e uğurlandı.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ