Haber Arşivi

5 / 0
20/06/2014

Tel-Afer İçin Büyük Yardım Kampanyası Başlatıldı

Onbinlerce insanı göçe zorlayan Musul’daki olayların ardından harekete geçen Türk Kızılayı, insani yardım kampanyası başlattı. Kızılay’ın öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına Memur-Sen ve Türk-İş de destek veriyor.
 
Türk Kızılayı Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında Irak İnsani Yardım Kampanyası’nın detayları ele alındı. “Tel-Agfer’e El Uzat” adlı kampanyanın tanıtımına Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ve Türkmeneli Vakfı Başkanı Fatih Türkcan katıldı.
 
“Irak’ta Yaşananlara Sessiz Kalamazdık”
 
Basın toplantısında yaptığı konuşmada Musul ve Tel-Afer’de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Genel Başkan Akar, evlerini terk etmek zorunda kalan Türkmenlerin çağrısına sessiz kalmayacaklarını, o nedenle yardım kampanyasını başlattıklarını söyledi.
 
Kampanyaya ilk aşamada Türk-İş ve Memur-Sen’in destek verdiğini, onlarca sivil toplum kuruluşunun Kızılay aracılığıyla bölgeye yardım ulaştırması için görüşmelerin devam ettiğini de söyleyen Akar, Türk halkının merhamet elini, önceki yıllarda olduğu gibi bu zor dönemde de Iraklı Türkmen kardeşlerine uzatmaktan geri kalmayacağını dile getirdi.
 
Daha Fazla Yardım Hedefleniyor
 
Akar, Tel-Afer’den kaçıp Sincar’a sığınan insanlara ilk etapta 2 bin gıda kolisi, 10 bin battaniye, 2 bin mutfak seti ve 2 bin yatak yardımda bulunduklarını kaydetti. Akar, yardım kampanyası sayesinde daha fazla yardımı bölgedeki insanlara ulaştırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
 
Telafer'in yanı sıra Kerkük'te de göç etmeye hazırlanan yüzbinlerce insanın bulunduğuna dikkati çeken Akar, Telafer'in işgali neticesinde buradan ayrılmak zorunda kalan Türkmenlerin bulunduğu Sincar bölgesine su, gıda malzemesi ve çocuk maması gibi yardım malzemelerinin yer aldığı 3 tırı dün yola çıkardıklarını bildirdi.
 
Akar, öncelikli olarak barınmayla ilgili problemi çözmeye çalışacaklarına işaret ederek, şöyle devam etti:
 
"İnsanlar güneşin altında, gecenin soğuğunda çok zor durumdalar. Gönderdiğimiz 63 metrekarelik büyük barınma çadırlarını kurmak suretiyle ilk etapta bin metrekarelik alan oluşturup, insanların barınma sorununu çözmeye gayrete edeceğiz. Tek tek çadır vermeyeceğiz. Orada bir çadır kent oluşturacağız. Yaklaşık 100 bin kişinin barınabileceği kapasitede bir çadır kentin kurulması zaruri hale gelmiştir. Irak'ta evlerinden ayrılmak zorunda kalanların yardımımıza ihtiyacı var. Türk Kızılayınca bölgede kurulan çadır kentte onları misafir edebilmemiz, ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz ve acılarını bir nebze dindirebilmemiz için Telafer, Musul, Kerkük'e yardım elinizi uzatın."
 
"Türk Kızılayı Sigorta Gibi"
 
Türk-İş Genel Bakanı Ergün Atalay da Türk Kızılayı ile zaman zaman ülke içinde ve dışında bu gibi konularda çalışma imkanı bulduklarını söyleyerek “Türk Kızılayı iyi ki var. Ülkemizde ve dünyada sigorta gibi. İnsani yardım noktasında eksiksiz gayret sarf ediyor” dedi.
 
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ise, kamu görevlilerinin özlük ve mali haklarını iyileştirmenin yanı sıra dünyanın neresinde olursa olsun mazlumun ve mağdurun yanında yer almayı ilke edindiklerini kaydetti. Esen, “Irk, Türk, Kürt, Arap ayrımı yapmadan, mazlum, mağdur, muhtaç kim olursa olsun yanında yer almaya karar verdik. Kampanyayı başlatan Türk Kızılayına da teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
“İyi ki Türk Kardeşlerimiz Var”
 
Türkmeneli Vakfı Başkanı Fatih Türkcan ise Türk kardeşlerinin her zaman her yerde kendilerine yardım ettiğini anlattı.
 
“İyi ki anavatanımız var. İyi ki Türk kardeşlerimiz var” ifadesini kullanan Türkcan, Kuzey Irak'ta şu anda son derece vahim bir durumun yaşandığına ve ailelerin perişan durumda bulunduğuna dikkati çekti.

Nasıl Bağış Yapabilirsiniz?
 
Türk Kızılayı internet sayfası üzerinden “Tel-Afer’e İnsani Yardım” menüsünü kullanarak elektronik işlemle,
 
168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattından,
 
Tüm GSM operatörleri üzerinden 2868'e “IRAK” yazıp mesaj yollayarak bağışta bulunabilirsiniz.
 
Bağışlarınızın takibini, web sitemizin bağış sekmesinde yer alan “Bağış Takibi” bölümüne, T.C. kimlik numaranızı veya bağışçı kodunuzu girerek yapabilirsiniz.
 
100 TL ve üzerinde bağış yapan ve Adres belirten tüm bağışçılarımıza teşekkür belgesi ile geri dönüş yapılmaktadır.
 
Bağışlarla ilgili daha fazla bilgi almak için 168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattını arayabilirsiniz.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ