Haber Arşivi

5 / 0
23/06/2014

Göç Konusu Üzerinde Kızılay ve Kızılhaçlar Doha Diyaloğu

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) ile Katar Kızılayı tarafından ilki Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen “Göç Konusu Üzerinde Kızılay ve Kızılhaçlar Doha Diyaloğu 2014” konulu çalıştaya Türk Kızılayı’nı temsilen Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Göç İdaresi Müdürü Kemal Pehlivanlı katıldı.
 
Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu ve Katar Kızılayı tarafından ortaklaşa olarak ilk defa düzenlenen ve Göç konusunda faaliyet gösteren paydaşların bir araya gelerek işbirliği yapabileceği bir diyalog platformu oluşturulması amaçlanan çalıştaya, göç konusunda faaliyet gösteren Ulusal Derneklerin yanısıra, Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Milletler (UN), ilgili ülkelerin çalışma bakanları, dışişleri bakanları, Katar Vakfı (Qatar Foundation), Kofi Annan Vakfı (Kofi Annan Foundation), Katar Üniversitesi (Qatar University), Körfez Araştırma Merkezi (Gulf Research Center) gibi göçle ilgili kurum ve kuruluşlar destek verdi.
 
Paydaşlarla İşbirliği Fırsatı Oluştu
 
Açılış konuşmasını IFRC Asya Başkan Yardımcısı Dr. Baige Zhao ve Katar Kızılayı Genel Başkanı Dr. Mohammed bin Ghanem Al-Ali Al-Maadheed’in yaptığı Çalıştay, Kızılay ve Kızılhaçların Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Asya’daki paydaşları ile bir işbirliği fırsatı oluşturdu. Söz konusu diyalogda işgücü göçü, gurbetçi işçilerin yaşadıkları zorluklar, ilgili iş yasa ve politikalarının incelenmesi ile gurbetçi işçilerin hak ve çıkarlarını korumak için programlar geliştirilmesi konularına yer verildi. Bu konuda ise dünyanın en büyük insani yardım ağı olan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun işbirliğini güçlendirmek amaçlandı.
 
Göçmenlerin Sorunları Çözülecek
 
Üç gün süren işbirliği çalıştayı, göçmen işçilerin insani ihtiyaçlarının karşılanmasında Ulusal Kızılay ve Kızılhaç Derneklerinin kapasitelerini güçlendirmek, işgücü göçü ve gurbetçi işçilerin sorunlarını çözmek olmak üzere iki bileşenden oluştu. Uluslararası hükümet dışı organizasyonlardan hükümete kadar olan tüm sivil toplum temsilcilerinden oluşan harici paydaşların katılım sağladığı iki günlük bir atölye çalışması yapıldı. Oluşturulan çalışma gruplarından WAKRA Çalışma grubuna Türk Kızılayı’nı temsilen Göç İdaresi Müdürü Kemal Pehlivanlı liderlik yaparak grubun yaptığı çalışmanın sunumunu gün sonunda katılımcılara aktardı.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ