Bosna’da Mobilya Sevinci

01/07/2014 Paylaş:   

Selin hemen ardından Bosna’ya kara ve hava yolu ile yardım malzemesi gönderen Türk Kızılayı, bu defa Bosnalılara mobilya ve beyaz eşya yardımında bulundu. Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) temin ettiği mobilyalar ile Pendik Belediyesi’nin bağışladığı beyaz eşyalar Bosna’ya ulaşmasının hemen ardından afetzedelere dağıtıldı. Bosnalılar, dost ülke Türkiye’den gönderilen yardım nedeniyle büyük sevinç yaşadılar.
 
Sel sularına teslim olan Bosna’ya yardım elini ilk uzatan uluslararası kuruluşlardan olan ve bölgedeki faaliyetlerini halen hız kesmeden sürdüren Türk Kızılayı, afetzedelerin en büyük ihtiyaçlarından olan mobilya ve beyaz eşyaları Bosna’ya ulaştırdı. Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) üyesi sanayicilerin bağışladığı koltuk, kanepe, yatak, sehpa ve benzeri 5 tır dolusu mobilya ülkeye ulaşmasının ardından ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Eş zamanlı olarak Pendik Belediyesi’nin gönderdiği beyaz eşyalar da afetzedelere teslim edildi.
 
“Gerçek Dostumuzu Daha İyi Gördük”
 
Bielina şehrinde gerçekleşen dağıtım çalışmasında Türk Kızılayı ekibini Belediye Başkanı Mijo Miçiç de yalnız bırakmadı. Afetin ilk günüden itibaren gerek Türk Kızılayı’nın, gerekse Türkiye’den diğer kuruluşların kendilerini yalnız bırakmadığını belirten Belediye Başkanı Miçiç, “Dostluğun uzaklığı yoktur. Bu günlerde gerçek dostlarımızın kim olduğunu daha iyi görüyoruz. Türkiye’de yaşayan insanlara kalben teşekkür ediyorum” dedi.
 
Kızılay’ın daha önceki günlerde de Bielina halkına yardımda bulunduğunu, son olarak ise yatak, yorgan, mobilya ve çeşitli ev eşyalarından oluşan 2 tır dolusu yardım malzemesi getirdiğini kaydeden Miçiç, afetten en çok zarar gören aileleri gözeterek yardımları dağıttıklarını sözlerine ekledi.
 
Beyaz Eşya Yardımı
 
Selden etkilenen ailelere mobilyanın yanı sıra beyaz eşya yardımında da bulunan Türk Kızılayı, Doboj bölgesindeki dağıtımlarını gerçekleştirdi. Pendik Belediyesi tarafından gönderilen buzdolabı, çamaşır makinası, set üstü ocak ve benzeri beyaz eşyalar Kızılay ekibi tarafında ailelere teslim edildi.
 
Beyaz eşya alanlardan biri de 84 yaşındaki Cenic Roseva oldu. Selden zarar gören evini yeniden yaşanılabilir hale getirmek için uğraş veren Roseva, Kızılay’ın yardımları karşında duyduğu memnuniyet dile getirdi. Sel sularına teslim olan evinden komşularının yardımıyla çıktığını, canını zorla kurtardığını ama eşyalarını kaybettiğini dile getiren Roseva,  “Ramazan ayı geldi, oruç tutacağız. Nasıl düzeliriz bilmiyorum, fakat sizin yardımlarınızla bir nebze olsun rahat edeceğiz. Bizi unutmadığınız için Allah size iyilik, sağlık versin” dedi.
 
Türk Kızılayı’nın Bosna’ya yardımları bundan sonra da devam edecek. Önümüzdeki günlerde yeni yardım tırları Bosna’ya gönderilecek ve Kızılay ekibi tarafından ihtiyaç tespiti yapılan ailelere ulaştırılacak.