Kök Hücre Kazanımı Uzmanlarına Eğitim

02/07/2014 Paylaş:   

Sağlık Bakanlığı ile hayata geçirilecek olan Türkök Projesi’nde sona yaklaşıldı. Proje kapsamında ilik nakli konusunda uzman eğitimciler tarafından Türk Kızılayı bölge kan bağışçısı planlama ve kök hücre kazanımı uzmanlarına Kök Hücre Tıbbi Teknik ve İletişim İkna Modülleri Eğitimi veriliyor.
 
Eğitimin başlangıç gününde Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu da projenin önemine değindi.
 
Türkök Projesi kapsamında düzenlenen eğitimde, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birim yöneticileri ve üniversitelerden gelen kök hücre ve ilik nakli konusunda bilgili öğretim görevlileri, eğitime katılan Türk Kızılayı Kök Hücre Kazanımı Uzmanlarına detaylı olarak bilgilendirme yapıyor. Kök hücre kazanımı uzmanlarının görev ve sorumluluklarının detaylı olarak belirleneceği eğitim sırasında, bilgi alışverişinde bulunarak projenin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda da bulunulacak.
 
“Hastalara Umut Işığı Olacak”
 
Kök hücre nakli tedavisi bekleyen hastalar için Sağlık Bakanlığı ile ortak yürütülen Türkök Projesi’nin hastalara umut ışığı olacağını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet, “Kan bağışında bulunan vatandaşlarımıza Türkök bünyesindeki Kemik İliği Bankası için kan örneği bağışlamak isteyip istemedikleri sorusunu yönelteceğiz. Cevap “evet” ise aldığımız numune kanı merkezi laboratuvarlara göndereceğiz ve oradan çıkan verilere göre vatandaş kemik iliği bankasının donörleri arasındaki yerini alacak. İlk 5 yılda 250.000 bağışçıyı sisteme dâhil etmek, kayıtlarını oluşturmak istiyoruz. Uzman eğitmenlerimizin verdiği bilgiler sonucunda ise çalışmalarımız daha verimli hale gelecek.” şeklinde konuştu.