Türk Kızılayı “Göç” Konusundaki Çalışmalarına Yakında Başlayacak

09/07/2014 Paylaş:   

Yabancıların Türkiye’ye girişleri, barınmaları, çıkışları ve sınır dışı edilmeleri aşamasında hizmet vermeye başlayacak olan Türk Kızılayı, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile gelinen aşamayı masaya yatırdı.
 
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ile Daire Başkanı Önder Bakan “Kabul, Barınma ve Geri Gönderme Merkezleri”nde verilecek hizmetleri, iki kurumun yetkilerini ve ortak çalışma prensiplerini paylaşmak için Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ı makamında ziyaret etti. Toplantıya Genel Başkan Vekili Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Kaplan ve Mintez Şimşek ile Göç İdaresi Müdürü Kemal Pehlivanlı da katıldı.
 
“Kızılay’ın Deneyimi Bizim İçin Önemli”
 
Göçmen durumundaki insanların her yönüyle mağdur olduklarını, o nedenle onlara verilecek hizmetlerde titizlik gösterilmesi ve hizmetin uzman ellere bırakılması gerektiğini belirten Genel Müdür Atilla Toros, “Türk Kızılayı’nın deneyimi bizim için çok önemli. Kızılay yurtiçinde ve yurtdışında başarılı operasyonlar yürütüyor. Benzer bir hassasiyeti göçmen durumundaki yabancılar için de göstereceğini bildiğimiz için iki kurum ortak hareket etme kararı aldık” dedi.
 
Göç konusunun bundan sonraki süreçte Türkiye gündeminde sürekli olacağını da vurgulayan Toros, bu işe profesyonel yaklaşacak kadroların oluşturulması, bilimsel çalışmaların yapılması noktasında Kızılay’ın da söz sahibi olması gerektiğini ifade etti.
 
Temel İnsani İhtiyaçlar Karşılanacak
 
Türk Kızılayı olarak “Kabul, Barınma ve Geri Gönderme Merkezleri”ndeki yabancıların temel insani ihtiyaçlarını karşılayacaklarını, bu konuda dünyaya rol model olmaya çalışacaklarını dile getiren Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar ise, “Bağlı bulunduğumuz ve yönetim kurulu üyesi olduğumuz Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu’nun uzun zamandır asli konularından biri de göçmenlerdir. Bu alanda bir çalışma yürütmek bizim misyonumuza da uygun düşüyor. Uzun zamandır gündemimizde olan bir konuda çalışacak olmaktan mutluluk duyacağız” diye konuştu.
 
Türk Kızılayı’nın devletin yanında yardımcı bir unsur olarak faydalı işler yapmaya gayret ettiğini de hatırlatan Genel Başkan Akar, göç konusunun, kan bağışı kadar önemli olacağını düşündüğünü, o nedenle konuyla ilgili uzun vadeli planlamalar yaptıklarını sözlerine ekledi.
 
Yabancıların Türkiye’ye girişleri, barınmaları, çıkışları ve sınır dışı edilmeleri aşamasında Kabul, Barınma ve Geri Gönderme Merkezlerinde hizmet verecek olan Türk Kızılayı, önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile bir protokol imzalayacak.