Türk Kızılayı Türkmenleri Yalnız Bırakmıyor

16/07/2014 Paylaş:   

Ülke içi çatışmalardan kaçarak Musul'un Sincar ilçesine sığınan Telaferli Türkmenlere yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, bölgeye gönderilecek yeni yardımların dağıtım planlarını da yapıyor. Bölgedeki tek insani yardım kuruluşu olan Türk Kızılayı, Türkmenleri yalnız bırakmıyor.
 
Yaklaşık bir aydır Sincar bölgesinde insani yardım çalışması yürüten Türk Kızılayı, her geçen gün daha fazla insana yardımı bölgeye ulaştırıyor. Titizlikle yürütülen operasyonu yerinde gözlemlemek için Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Sincar’a bir ziyaret gerçekleştirdi.
 
Yerel yöneticilerin yanı sıra, Irak Türkmen Cephesi’nin liderleriyle de görüşen Kolabaş, Türk halkının yardımlarının bölgeye hızla ulaştırılması ve ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılması için büyük gayret gösterildiğini ifade etti.
 
Yeni Yardımlar Yola Çıkıyor
 
Türk Kızılayı’nın ilk günden itibaren bölgeye yardım ulaştırmaya başladığını, ihtiyaç sahibi tüm insanlara ulaşmak için çalıştığını belirten Kolabaş, yakın bir zaman sonra onlarca tırlık yardım konvoyunun Irak’a gönderileceğini söyledi.
 
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar Şube Başkanı Serbest Babiri ile de bir görüşme gerçekleştiren Kamil Kolabaş, bölgedeki Türkmenlerin tamamına yardım ulaştırılması noktasında yerel yönetimlerle ortaklaşa hareket etmenin önemine vurgu yaptı. 
 
Sincar’a sığınan Türkmenleri, Sincar halkı olarak sahiplendiklerini dile getiren Babiri, “Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani 'Aç açıkta hiçbir Türkmen kalmasın. Yer verin, misafir edin, onlara yardım edin' dediler. Türkmenlere, Sincar halkı evlerini açarak onları misafir ediyor. Geriye kalanı okul, medrese, cami ve ne kadar boş yer varsa oraya yerleştirildi. Biz Türkiye ile onlara yardım ediyoruz. Türkiye'nin de katkılarıyla buraya gelen yatak, battaniye gibi malzemelerin hepsinin dağıtımını sağlıyoruz” dedi.
 
Kızılay ekiplerince her gün yardım ulaştırılan yerleşim yerlerini ziyaret eden Kolabaş, çalışmaları yerinde gözlemledi. Yardım dağıtım çalışmalarına da katılan Kolabaş, ailelerle yakından ilgilendi, sorunlarını dinledi, Kızılay’ın üzerine düşen görevi yapacağının sözünü verdi.