Somali’den Türk Kızılayı’na Bir Takdir Belgesi

17/07/2014 Paylaş:   

Kuraklık ve açlıkla mücadele eden Somali’ye üç yıl önce yardım elini uzatan ve insani yardım çalışmalarına hız kesmeden devam eden Türk Kızılayı’na, Somali hükümeti tarafından “Takdir Belgesi” verildi.
 
Somali İnsani Yardım Operasyonu’nda üçüncü yılını geride bırakan Türk Kızılayı’na, Somali hükümeti tarafından “Takdir Belgesi” verildi. Somali hükümeti bu belge ile Türk Kızılayı nezdinde Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür etti. Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek “Takdir Belgesi”ni Somali Federal Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Abdullahi Godah Barre’nin elinden aldı.
 
Kızılay’ın Yardımları Sayesinde İnsanlar Ölümden Kurtuldu
 
Gıda Güvenliği ve Açlıkla Mücadele Programı ile başkent Mogadişu başta olmak üzere, birçok kente sığınan iç göç mağdurlarının ölümden kurtulduğunu belirten İçişleri Bakanı Abdullahi Godah Barre, Somali hükümetinin ve halkının bu nedenle Kızılay’a minnet duyduğunu vurguladı. Somali Federal Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından, insani yardım çalışmalarında üçüncü yılını geride bırakan Türk Kızılayı’na Takdir Belgesi verilmesi kararı çıktığını kaydeden Barre, “Somali hükümeti ve halkı bundan sonrası için de Türkiye’nin ve Türk Kızılayı’nın desteğine ihtiyaç duymaktadır” dedi.
 
Her Gün 15 Bin Kişiye Sıcak Yemek
 
Kuraklık, kıtlık ve iç savaş nedeniyle zor günler geçiren Somali halkının yardımına koşan Türk Kızılayı’nın Temmuz 2011 tarihinde başlattığı Gıda Güvenliği ve Açlıkla Mücadele Programının aralıksız devam ettiğini belirten Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ise, “Halen Mogadişu’da 15 bin kişiye günlük sıcak yemek çıkarıyoruz. Ayrıca 11 bin adet ekmek üretiyoruz. Engelli merkezleri, yetimhaneler ve hastanelere dağıtımlarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca un ve şekerden oluşan kuru gıda yardımlarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıl için de gıda dağıtımlarımız devam edecek” diye konuştu. Şimşek, “Takdir Belgesi”ne layık görülmekten duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, Somali halkını yalnız bırakmayacaklarını sözlerine ekledi.