Kızılay İftar Sofrası Türkiye’nin İyilikseverlerini Buluşturdu

21/07/2014 Paylaş:   

Ramazan ayında yüzbinlerce insana yardım eli uzatan, ihtiyaç sahibi insanlara gıda malzemesi dağıtan, aşevlerinde yemek pişirip iftar sofralarına ulaştıran, hayırseverler ile muhtaç insanlar arasında köprü olan Kızılaycılar, bu defa iftar sofrası etrafında bir araya geldi.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın ev sahipliğinde İstanbul Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar programına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin, Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kızılay şubelerinin başkan ve yöneticileri ile Kızılay çalışanları katıldı.
 
Türkiye’nin tüm renklerini aynı masa etrafında buluşturan iftar programında bir konuşma yapan Genel Başkan Akar, Kızılay bayrağının sadece yurt içinde değil, yurt dışında da daha fazla dalgalandığını, gerçekleştirilen çalışmaları herkesin takdir ettiğini, Kızılay şubelerinin bunda büyük payı olduğunu söyledi.
 
Hayırda Yarışıyoruz
 
Türkiye’nin bugün dünyanın birçok noktasına insani yardım ulaştırdığını, tüm sivil toplum kuruluşlarının bu noktada çaba sarf ettiğini ve hayırda yarıştığını ifade eden Akar, tüm bu çabaya rağmen Kızılayı eleştirenler olduğunu, bunların başında siyasi rant elde etmek isteyenlerin bulunduğunu sözlerine ekledi. Akar, her yıl gerçekleştirilen iftar programına katılan konuklarına ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen şube başkan ve yöneticilerine de teşekkür etti.
 
Kızılay Hepimiz İçin Önemli
 
İftar programına katılan Bakan Ömer Çelik ise, Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından olan Türk Kızılayı’nın, milletin manevi kuvvetini geleceğe taşıdığını söyledi. “Kızılay gibi örgütlerde somutlaşan kuvvet, bizim geleceğe yürümemizdeki e büyük yol haritasıdır. Bu, kuşkusuz ülkemiz insanının yardımlaşma ve paylaşma ufkunun somut bir göstergesidir” diyen Çelik, Türkiye’nin bugün 5 kıtada 100’e yakın ülkede yardım faaliyeti gerçekleştirdiğini kaydetti.
 
“Kızılay bizim gururla dalgalanan bayraklarımızdan bir tanesi. Gururlandığımız bir şefkat ve merhamet bayrağıdır. Aciz, ihtiyaç içerisinde olan insanlara hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım elimizi uzatmak, medeniyetimizin, inancımızın, değerlerimizin önemli bir özelliğidir. Bunu en iyi temsil eden de Kızılay bayrağıdır” diyen Vali Mutlu ise, Kızılay’ın gerçekleştirdiği yardım çalışmalarına dikkat çekti.
 
İftar programının sonunda Edirneli hayırsever Meryem Hadımlı’ya, Kızılay’a yaptığı, toplam değeri 2 milyon 500 bin liralık bağış nedeniyle altın madalya verildi. Hadımlı’ya altın madalyayı Bakan Çelik takdim etti.