Türk Kızılayı Iraklı Türkmenlere 16 Tırlık Daha Yardım Gönderdi

23/07/2014 Paylaş:   

Yaşanan çatışmalar sonrasında evlerini terk etmek zorunda kalan Iraklı Türkmenlere yardım için çalışma başlatan, bölgeye uzman ekibini gönderen Türk Kızılayı, şubeleri aracılığıyla toplanan 16 tır dolusu yardım malzemesini törenle bölgeye gönderdi.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın çağrısı üzerine harekete geçen Kızılay şubeleri, ilk etapta topladıkları yardım malzemelerini Gaziantep’e gönderdi. Gaziantep’te bir araya gelen 16 tırlık konvoy düzenlenen törenin ardından Telafer’in Sincar bölgesine gönderildi. Tören, Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar ve Koordinatör Vali Veysel Dalmaz’ın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Denetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk İmamoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“Irak’a 176 tır yardım malzemesi göndermeyi hedefliyoruz”
 
Olayların ilk gününden bu yana Iraklı Türkmenlere yardım ulaştırdıklarını vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Irak’a toplamda 176 tırlık yardım malzemesi göndermeyi hedefliyoruz. Bunlardan 31’i Sincar’a ulaştı. Bugün 16 tır Telafer’in Sincar bölgesine yola çıktı. Buradan Türkiye kamuoyuna ve siyasi partilerimize mesaj vermek istiyorum. Lütfen Irak’taki Türkmen kardeşlerimizin durumunu olduğunun dışında göstermeyelim. Türk Kızılayı olarak 20 Haziran’dan bu yana bölgeye 47 tır gönderdik. İnşallah 1,5 ay içinde hedeflediğimiz rakama ulaşacağız.” dedi.
 
“Desteklerinizi bekliyoruz”
 
Türkmenlerin yardıma ihtiyaç duyduğunu anlatan Akar, “Bazıları gidecek bir yer bulamadığı için çölün ortasında kendi hallerine terk edilmiş durumdalar. Türkiye kamuoyu Türkmenleri unutmasın, yardımlara devam etsin. Yardım çalışmalarımıza Türk-İş, Hak-İş ve Memur-Sen destek verdi. Belediyelerimizin de bu konuya destek vermelerini istiyorum. Türk Kızılayı ve Türk milleti olarak bu tür insani trajedilerin onarıcısı ve yardımcısı olarak görev yapmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Türk Kızılayı olarak Gazze’de de görev aldıklarını vurgulayan Akar, “İlaç ve gıda maddesi temin ediyoruz. Türk Eczacılar Birliği ve Türk İlaç Sanayicileri ile yaptığımız anlaşma kapsamında bu kurumlar ellerindeki ilaçları bize teslim ediyor. Depolarda biriktiriyoruz, en kısa zamanda Gazze’ye ulaştıracağız.” şeklinde konuştu.
 
“Zor günlerinde yanlarında olacağız”
 
Yardıma muhtaçlara din, dil ve ırk ayrımı yapmadan ulaştıklarını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ise “Bu aslında ne kadar büyük millet olduğumuzu gösteriyor. Bu coğrafyada yaşamak bizim kaderimiz. Maalesef bu coğrafya kan, gözyaşı ve savaşın hâkim olduğu bir bölge oldu. Türkmenler bizim akrabalarımız, millet olarak yanlarındayız. Türkmenlerin huzur ve barışı bizim için çok önemlidir. Zor günlerinde yanlarında olacağız.” dedi.
 
Gaziantep Valisi Erdal Ata da Türk Kızılayı’nın milletimizin gülen yüzü ve şefkat eli olduğunu söyledi.
 
Konuşmaların ardından yardım malzemelerini taşıyan konvoy Telafer’e hareket etti. Diğer taraftan ise Telafer’e El Uzat kampanyası sürüyor. Türk Kızılayı şubeleri yardım toplamaya devam ediyor. Yardımların sevkiyatı önümüzdeki günlerde de devam edecek.