Yeni Yardımlar Erbil'e Ulaştı

26/07/2014 Paylaş:   

Iraklı Türkmenlere ve çatışmalardan etkilenenlere her geçen gün daha fazla insani yardım malzemesi gönderen Türk Kızılayı bu defa Erbil kentine sığınan Türkmenlere yardım eli uzattı. İki gün önce Gaziantep’te düzenlenen tören sonrası yola çıkan 16 tırlık yardım konvoyu Erbil’e ulaştı. Yardımlar en kısa sürede çatışmalardan etkilenen insanlara dağıtılacak.
 
Bugüne kadar Dohuk ve Sincar bölgesine sığınan Türkmenlere toplam 31 tırlık insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, çatışmalardan kaçıp Erbil’e sığınan insanlara da yardım malzemesi gönderdi. Gıda maddesinin yanı sıra, giysi, hijyen malzemesi, çocuk maması ve içme suyu taşıyan 16 tır yardım malzemesi Erbil’e ulaştı. Erbil’de Türk Kızılayı personeli tarafından karşılanan malzemeler depolara sevk edildi. Yardımlar Ramazan Bayramı öncesi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak, bayram sevinci paylaşılacak.
 
Kızılay Ekibine Türkmenlerden Destek
 
Irak’ta yaşanan çatışmaların mağduru olan Türkmenler evlerini terk edip, gıdaya ve barınmaya ihtiyaç duyduklarında yardımlarına koşan Türk Kızılayı, bu defa Erbil’e ulaşan yardımların depolara sevkinde benzer bir desteği Türkmenlerden gördü. Türk Kızılayı şubelerinin kısa bir sürede toplayıp Erbil’e gönderdiği yardımların depolara sevkinde ve tasnif edilmesinde gönüllü olarak çalışan, destek veren Türkmenler, Türk halkına şükranlarını sundu.
 
Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da Türk Kızılayı personelini yalnız bırakmadı ve çalışmalara destek verdi. “Türkmenler olarak Türk halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu yardımlar Erbil, Kekük ve Musul’daki tüm Türkmen sığınmacılara dağıtılacak” diyen Maruf, Türkmen halkına sadece Türk halkının sahip çıktığını, başka hiçbir devletten veya uluslararası yardım kuruluşundan bu miktarda yardım almadıklarını dile getirdi.
 
Çocukların Bayram Kıyafetleri Kızılay’dan
 
Gönderilen yardım malzemeleri içerisinde önemli miktarda giyecek bulunuyor. Çatışmalardan en çok etkilenen çocuklara destek için planlamalarını yapan Kızılay ekibi, Bayram sevincini çocuklara yaşatmak için giysileri en kısa zamanda dağıtacak.