Çatışmalardan Kaçan Iraklıların Yüzü Yardımlarla Güldü

28/07/2014 Paylaş:   

Çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Iraklılara Türk Kızılayı’nın yardımları sürüyor. Ailelerin sığındığı evlere ve kamplara ulaşan Kızılay ekipleri, gıdadan giysiye, yataktan battaniyeye kadar onlarca çeşit insani yardım malzemesinin dağıtımını gerçekleştirdi. Çatışmalardan en çok zarar gören Türkmenler başta olmak üzere Kızılay yardımlarını alan Iraklıların yüzleri yeniden güldü.
 
İnsani yardım operasyonunun ilk gününden itibaren bölgeye 47 tırlık yardım ulaştıran, Sincar’daki ihtiyaç sahiplerinden sonra Erbil bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine de yardım eli uzatan Türk Kızılayı, Ramazan bayramı öncesi başladığı yardım çalışmalarını bayramda da sürdürdü. Türkiye’den gönderilen kıyafetleri çocuklara bayram öncesi dağıtan Kızılay ekibi, bayramın ilk günü Erbil-Musul yolu üzerindeki Hazer Kampı'nda kalan ailelere gıda yardımında bulundu.
 
Çocuklar gülsün diye
 
Erbil’e 16 tırlık yardım malzemesi sevk eden Türk Kızılayı, çatışmalardan en çok etkilenen çocukları da unutmadı. Türkiye’den gönderilen giysileri bayram öncesi dağıtan Kızılay ekibi, yine çocukların gülüşlerine ortak oldu.
 
Çatışmaların halen sürdüğü bölgelere güvenlik nedeniyle ulaşamayan Kızılay ekipleri, Irak Türkmen Cephesi (ITC) yetkilileri sayesinde o bölgelere de yardım gönderdi. Yine çocukları unutmayan Kızılay, gıda yardımlarının yanı sıra çocuklar için bayramlık kıyafetleri de bu bölgelere ulaştırdı.
 
Tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşılacak
 
Çalışmalarını Sincar’dan Erbil’e taşıyan Türk Kızılayı, buradan tüm Türkmenlere ve diğer ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için çaba gösteriyor. Irak Türkmen Cephesi yetkilileriyle ortaklaşa yardım dağıtımı planlaması yapan Kızılay ekibi, Erbil’deki depolarından her gün farklı bölgelere insani yardım malzemesi gönderiyor.
 
Bu güne kadar yardımların ulaşmadığı yerleşim yerlerini de tespit etmeye çalışan Kızılay ekipleri, öncülüğü bu bölgelere vermeye çalışıyor. Bunlardan biri olan Tuzhurmatu kentine de yardım malzemesi sevk eden Kızılay, Türkmenlerin takdirini topladı. Yardım malzemelerini teslim alan ITC Selahaddin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, “Kentimize yaklaşık 30 bin kişi sığındı. Kardeşlerimize elimizden geldiğince sahip çıktık. Ama sayı çok fazla ve çatışmalara bağlı olarak sayı her geçen gün artıyor. Türk Kızılayı imdadımıza yetişti. Şimdiye kadar hiç kimseden yardım görmedik. İlk yardım Türk Kızılayı’ndan geldi. Türkiye’nin yanımızda olduğunu bilmek bize güç veriyor. Türk halkına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
Kamptaki ihtiyaç sahiplerine bayramda yardım
 
Bir taraftan inşaatlarda, şehrin kenar mahallerinde yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine el uzatan, diğer yandan Irak’ın farklı kentlerinden gelen yardım taleplerini karşılamaya çalışan Türk Kızılayı, kamplarda yaşayan insanlara da yardımda bulunuyor. Erbil-Musul yolu üzerindeki Hazer Kampı da bunlardan bir oldu. Bayramın ilk günü kampı ziyaret eden ve 600 aileye gıda paketi, bulgur, çocuk maması ve giysi yardımında bulunan Kızılay ekibi, Ramazan bayramı boyunca yardımlarını sürdürecek, bayram sonrasında ise yeni dağıtımları organize edecek.