Üzümlü Belediyesi’nden Kan Bağışına “Mobil” Destek

04/08/2014 Paylaş:   

Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı’na bir destek de Erzincan Üzümlü Belediyesi’nden geldi. Belediye, Mobil Kan Bağış Otobüsü bağışladı.
 
Türkiye genelinde yürütülen kan bağış çalışmalarına Erzincan Üzümlü Belediyesi de mobil kan bağış otobüsü bağışlayarak destek oldu. Bu bağışla birlikte Kızılay’ın mobil kan bağışı otobüsü sayısı 44’e ulaştı.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, AK Parti İl Başkanı Burhan Çakır, Türk Kızılayı Erzincan Şubesi Başkanı Ferit Bayata ve çok sayıda Kızılaycının katıldığı tören sonrası kan bağış otobüsü hizmete girdi.
 
Kan Bağış Oranı Her Yıl Artıyor
 
Törende yaptığı konuşmada kan bağış çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Başkan Akar, Türkiye'nin kan ihtiyacının yüzde 85'ini Türk Kızılayı’nın karşıladığını ifade ederek, “2005 yılında bu konuyla alakalı yola çıktığımızda 305 bin ünite kan toplarken, geçtiğimiz yıl bir milyon 680 bin ünite kan toplayarak önemli bir başarıya imza attık. Bu yılsonunda bir milyon 900 bin ünite kan toplamak suretiyle yüzde 90'lar seviyesine getirip ondan sonraki yıl da 2 milyon 200 bin üniteyle Türkiye'nin kan ihtiyacının tamamını karşılamayı planlamaktayız” dedi.
 
Konuşmasında kan bağışına destek veren kurum ve kuruluşlara da teşekkür eden Genel Başkan Akar, Erzincan ziyareti kapsamında yerel yöneticilerle görüşme imkanı buldu, yakın bir süre önce üretime geçen Türk Kızılayı Erzincan Mineralli Su İşletmesinde de incelemelerde bulundu.