Genel Başkan Akar, Irak’taki Yardım Faaliyetlerini Yerinde İnceledi

08/08/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, çatışmaların her geçen gün tırmandığı Irak’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Erbil ketindeki yardım dağıtım çalışmalarını yerinde inceleyen Akar, yetkililerle de görüş alışverişinde bulundu.
 
Irak’ta yaşanan çatışmaların hemen ardından insani yardım çalışmalarına başlayan, Türkiye’den gönderilen yardım malzemelerini evlerini terk etmek durumunda kalan insanlara ulaştıran Türk Kızılayı, faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.
 
Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, çalışmaları yerinde incelemek için Erbil’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ile Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç’ın da eşlik ettiği ziyaret kapsamında yetkililerle görüşüldü.
 
“İlk günden beri Irak'taki kardeşlerimizin yanında olduk. Kızılay, Türkmenleri yalnız bırakmadı, bırakmaz” diyen Akar, bugüne kadar 60'a yakın yardım tırının bölgeye gönderildiğini, daha fazla yardım için Kızılay şubelerine çağrı yaptığını, bölgeye 176 tırlık insani yardım göndermeyi hedeflediklerini hatırlattı.
 
Lojistik Merkez Kurulacak
 
Ziyaretin bir amacının da Hazer Kampın’daki yardım faaliyetlerini geliştirmek olduğunu kaydeden Akar, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Ancak son çatışmalardan sonra Hazer Kampı da boşaltıldı. İnsanların mobilize olması yardım çalışmalarını güçleştiriyor. Bizim de yeniden planlarımızı gözden geçirmemiz gerekecek. Türkiye'de sınıra yakın bir bölgeye lojistik merkezimizi kurmayı ve Irak Türkmen Cepnesi (ITC) yetkilileriyle koordineli bir şekilde yardımları Irak'a sokmayı planlıyoruz.”
 
Bölgedeki çatışmaların bir an önce sona ermesini dileyen Akar, yaşanan şiddet olaylarının insani yardımı güçleştirdiğine de dikkati çekti.
 
Genel Başkan Akar ve beraberinde heyet Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ve ITC Milletvekili Aydın Maruf’la görüşme imkanı buldu. Çatışmalardan kaçıp Erbil’de yaşam mücadelesi veren insanlara ise gıda kolisi dağıtımı yapıldı.