Türk Kızılayı Gazze’deki Yardım Dağıtımlarına Devam Ediyor

10/08/2014 Paylaş:   

Türk Kızılayı Gazze’de yürütmekte olduğu insani yardım çalışmalarına devam ediyor. Çatışmaların ardından okullara sığınan sivil halkın su ihtiyacını karşılayan Türk Kızılayı, 3.000 gıda kolisi ve 1.000 sünger yatağı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Hijyen koşullarının iyileştirilmesi için de gayret gösteren Türk Kızılayı ekipleri, 13 okulun tuvaletlerini tadilattan geçirerek, banyo imkânı bulunmayan okullara duş imkânı sağladı.  
 
Gazze’deki yaraları sarmak ve halkımızın yardım elini bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çalışmalarına devam eden Türk Kızılayı, yardım dağıtımları ile Gazzelilerin hayata tutunmasını sağlıyor. Evlerini terk ederek Gazze içerisindeki okullara sığınan ihtiyaç sahiplerine son olarak 3.000 gıda kolisi dağıtıldı. Her biri 5 kişilik bir ailenin gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan gıda kolileri, 15.000 Filistinli gıdaya kavuşmuş oldu. Dağıtımlar kapsamında 13 okula toplamda 1.000 sünger yatak da sağlandı.
 
Daha önce 20 ton ilacı Türkiye’den Gazze’ye ulaştıran Türk Kızılayı, bir yandan da hijyen sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyor. Bu çalışmalar kapsamında, Gazzelilerin sığındığı 13 okuldaki tuvaletler Kızılay ekipleri tarafından tadilattan geçirildi. Banya imkânı bulunmayan okullara, duş tesisatı kurularak, ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuldu. Okullara sağlanan günlük 70 metreküp su tedariki de 100 metreküpe çıkarıldı.
 
Okullarda kalan Filistinliler için acil ilk yardım kitlerinin yerelden tedariki için çalışmalara devam ediliyor. Tedarik sürecinin ardından ilk yardım kitlerinin ve diğer insani yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtımına devam edilecek.