18 Yaralı Gazzeli Daha Türkiye’de

14/08/2014 Paylaş:   

Tedavilerinin Türkiye’de devam etmesine karar verilen 18 Gazzeli daha ambulans uçakla ülkemize getirildi. Yaralıların Türkiye’ye sevk edilmesi konusunda yine Türk Kızılayı aracı oldu.
 
İsrail saldırılarında yaralanan Gazzelilerin tedavileri için kurulan hava köprüsü ile son olarak 18 Gazzeli daha Türkiye’ye getirildi. Genel Kurmay Başkanlığı’na ait ambulans uçakla getirilen Gazzelileri, Ankara Esenboğa Havaalanında, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TİKA Başkanı Serdar Çam, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ulviye Turgut, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve AFAD Başkanı Fuat Oktay karşıladı. Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ise yaralıları İsrail’den alınıp Türkiye’ye getiren ekipte yer aldı.
 
200 Yaralı Getirilecek
 
Durumu ağır olan yaralıların tedavilerinin Türkiye’de devam etmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Yaklaşık 200 yaralıyı Türkiye'ye getirme yönünde bir plan yapıldı” dedi. Yaralıların Sağlık Bakanlığı, AFAD, TİKA ve Kızılay koordinasyonunda Türkiye’ye getirildiğini ifade eden Atalay, ambulanslarla hastaneye sevk edilen yaralılarla yakından ilgilendi.
 
“Gazze’ye Yardımlarımız Sürecek”
 
Yaklaşık 400 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı, binlerce kişinin hayatını kaybettiği Gazze’de yaklaşık 10 bin kişinin yaralandığını, onların tedavisi için gerekli ilaç ve tıbbi ekipmanı yakın bir süre önce Gazze ulaştırdıklarını belirten Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, durumu ağır olan Gazzelilerin tedavilerin Türkiye’de devam etmesi için, Kızılay’ın da destek verdiği bir çalışma yürütüldüğünü hatırlattı.
 
“Gazze’de, Kudüs’te ve Mısır’da bulunan ekiplerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahibi Gazzelilere yardım malzemesi ulaştırmak için gayret gösteriyoruz. Orta ve uzun vadede yardımlar için ise çalışmalarımız sürüyor. Şu an bölgede her türlü yardıma ihtiyaç var. Önümüzdeki günlerde de Gazze’ye destek olmaya, yardım ulaştırmaya devam edeceğiz” diyen Güllüoğlu, bu konuda yardımseverlerin daha fazla destek olmasını istedi.
 
Türkiye’ye getirilen yaralı Gazzeli sayısı 25’e ulaştı. Yaralılar İstanbul ve Ankara’daki hastanelerde tedavi görüyor.